Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner, Yozgat Belediyesi ile İl Müftülüğü işbirliğiyle Çarşamba Söyleşileri kapsamında sohbet gerçekleştirdi.
 Yozgat Belediyesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide Müftü Yardımcısı Uzuner katılımcılara ‘Dinin doğru ve güvenilir kaynaklardan öğrenilmesi’ konusunu anlattı.
Katılımcılara dinin doğru kaynaktan yetkili ve bilgili kişilerden öğrenilmesi uyarısında bulunan İl Müftü Yardımcısı Uzuner "Dini doğru kaynaktan, yetkili ve bilgili elden öğrenmeli. Halkımızın bu konuda duyarlı ve dikkatli olması gerekli" ifadelerini kullandı.
İslam'ın, ilme, hikmete ve aklı kullanmanın önemine vurgu yapan, sorgulamanın gerekliliğini öğreten, varlık alemini indirilen ayetler üzerinde düşünmeyi tavsiye eden bir din olduğunu belirten Uzuner, "Dini kavram ve değerler üzerinden toplumumuzu ayrıştırma ve aldatmaya yönelik bütün söylem ve faaliyetlere karşı üzerine düşen sorumlulukları yapmaya, sahih dini bilgi ve doğru bir yöntemle milletimizin manevi hayatına rehberlik etmeye devam edecektir" dedi.
Uzuner, Dinin, Allah-u Teâlâ tarafından konulmuş, insanları dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşturan,  Allah’a nasıl kulluk edileceğini gösteren, peygamberler aracılığı ile insanlara ulaştırılan ilâhî kanun ve nizam olduğuna vurgu yaptı.
Uzuner konuşmasında şunları kaydetti:
 “İslam dininin iki temel kaynağı vardır. Bunlar, Allah’ın kitabı ve bu kitabı insanlara tebliğ eden Hz. Peygamber’in sünnetidir. Doğru dinî bilgiyi bu iki kaynaktan öğrenmek mümkündür. Bu iki kaynağın dışında, Allah’ın bazı insanlarla özel iletişimi olduğu, bu kişilerin rüya ve ilhamlarının bilgi değeri olması kabul edilemez. Bu her şeyden önce Rabbimizin dininin tamamlandığına ilişkin beyanına (Mâide, 5/3) aykırıdır. İlham aldığını iddia eden kişilerin direktiflerini dinde kaynak kabul etmek büyük bir bidat ortaya atmak ve Hz. Peygamber’den sonra yeni bir din kurmaya yeltenmek anlamına gelmektedir.
Diyanet İşleri Başkanlığı kurulduğu günden beri bu iki temel kaynağa dayanan bir yayıncılık anlayışına sahip olmuştur. Topluma sahih dinî bilgiyi ulaştırmak amacıyla her kesime yönelik nitelikli eserler yayınlamaktadır. Dün olduğu gibi bugün de bidatlere, sapmaya, yozlaşmaya ve bozulmaya karşı dini doğru ve güvenilir kaynaklardan öğrenmek çok önemlidir.
 Sevgili Peygamberimiz bu konuda ümmetini şöyle uyarmıştır: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmayacaksınız: Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünneti.”                           HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi