Yozgat'ta ilkbahar mevsimi ile köylerde harman yerlerinin ve kırların yolunu tutan kadınlar, yabani otlar arasından bin bir emekle ve zahmetle madımak otu toplamaya devam ediyor. Kadınlar bıçak yardımıyla yabani otlar arasından seçerek madımakları tek tek topluyor.
 İç Anadolu Bölgesi'nin birçok yerinde doğada kendiliğinden yetişen madımak otunu toplayıp satan kadınlar aile bütçelerine de katkı sağlıyor. Yozgat'ta madımak otu pazarda 50  liradan satışa sunuluyor. 
Kadınlar, madımak toplamanın çok zahmetli bir iş olduğunu belirterek, “Bu yıl yağışların bol geçmesi otların ömrünün daha da uzamasına neden oldu. Köyümüz de madımak otu oldukça fazla. Şehirden de köyümüze hafta sonları madımak toplamak için pek çok insan gelir. Köy harman yerinde çok fazla madımak var. Bizlerde sabah ev işlerini bitirdikten sonra buraya gelerek komşularımızla birlikte madımak otu topluyoruz. Bazıları topladığı madımağı kendisi için, bazıları da şehirde yaşayan yakınlarına hediye olarak gönderirken, kimi de pazara götürüp satıp evinin ihtiyacını karşılıyor” dedi
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi