Toplantıya şube yönetimi, ilçe yönetimleri ve Komisyonlar (Şube Kadın, Emekli, Engelli, Gençlik Komisyonu ) katıldı. 
Eğitim ve sendika gündeminin değerlendirildiği toplantıda, şube olarak faaliyetler ve planlamalar teşkilât ile paylaşıldı, istişare edildi.
Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Kenan Şerefli, kuruldukları günden bu yana yasakların kaldırılması, sorunların çözüme kavuşturulması, özlük, sosyal ve mali hakların iyileştirilmesi için mücadele verdiklerini, ter akıttıklarını söyledi.
Şerefli, “Birçok meseleyi mesele olmaktan çıkardık. Nöbete ücret, sınav görev ücretlerinin artırılması, idari izinli günlerde ek ders ödenmesinin sağlanması, kariyer basamaklarında adım atılması, ek gösterge düzenlemesi, sözleşmelilere kadro gibi onlarca sorunu çözdük” ifadelerini kullandı.
Diğerlerine göre değil değerlerine göre hareket ettikleri sendikal mücadelelerinde her zaman belirli ilkeleri göz önünde bulundurduklarını ve asla popülist sendikacılık yapmadıklarını vurgulayan Başkan Şerefli, "İstikrarlı çizgimizi koruduğumuz için eğitim çalışanlarımız bizlere güven duyuyor. İşte bu istikrarlı çizgimizi koruduğumuz için her sene üye sayımız artıyor" dedi.
Yasaklarla mücadeleyi başardıklarını, temel hak ve özgürlüklerde mesafe aldıklarını, özlük, sosyal ve mali haklarda önemli adımların atılmasını sağladıklarını belirten Şerefli, “Azim var, kararlılık var, adanmışlık var, inanmışlık var, istikamet var, isabet var, dava var. Eğitim-Bir-Sen olarak, birlerle başlayan hikâyemiz 400 bini aştı ve yarım milyon hedefi için her zaman seferberlik hâlindeyiz. Memur-Sen olarak, örgütlü gücümüz milyonu aştı ve sendikal yürüyüşümüz, büyümemiz devam ediyor. Biz, davamıza samimiyet ve sadakatle, inanç ve iradeyle yürüdük, otuz yılı. Yol gösterdik, yol açtık, yol aldık. Kayıplara son verdik, kazanımları artırdık. Müfredattan ders kitaplarına, sınav sisteminden yerleştirme uygulamalarına her konuda ses verdik, söz söyledik. Doğruyu işaret edip, hatadan vazgeçirdik. Yasaklarla mücadeleyi başardık, temel hak ve özgürlüklerde mesafe aldık. Özlük, sosyal ve mali haklarda önemli adımların atılmasını sağladık. Memur-Sen olarak 802 kazanıma imza attık” şeklinde konuştu.
"Örgütlü yapımızı büyütüyoruz"
Çok çalıştıklarını, emek harcadıklarını, birçok soruna çözüm bulunmasını sağladıklarını kaydeden Şerefli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorunlarımızı örgütlü gücümüzle çözüyor, en büyük gücümüz örgütlülüğümüz diyerek örgütlü yapımızı büyütüyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak, birçok meseleyi mesele olmaktan çıkardık. Nöbete ücret, sınav görev ücretlerinin artırılması, idari izinli günlerde ek ders ödenmesinin sağlanması, kariyer basamaklarında adım atılması, ek gösterge düzenlemesi, sözleşmelilere kadro gibi onlarca sorunu çözdük.”
Şerefli, en düşük memur maaşı başta olmak üzere gelir düzeyi düşük olanlara seyyanen iyileştirme yapılması, şube müdürü, müfettiş yardımcısı, öğretmen, uzman, araştırmacı, şef, memur, hizmetli gibi birçok unvanda eğitim çalışanları arasında gelir adaletinin sağlanması için gayretlerinin sürdüğünü ifade ederek, “Öğretmenlerin alan değişikliği iş ve işlemlerinin yapılması, sıra tayininin yeniden hayata geçirilmesi, yönetici görevlendirme takviminin açıklanması, depremden etkilenen bölgelerden ayrılan personelin bulundukları illerde görevlendirilmelerinin sağlanması, DYK kurslarında memur ve hizmetli personel yönünden sayı sınırlamasının kaldırılması, üniversite idari personelinin yer değiştirebilmesi, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının kurumların keyfine bırakılmaması, ihtiyari değil zorunlu olması, birinci dereceye yükselen tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi için çözüm üretilmesi gibi konularda mücadelemiz, girişimlerimiz, takibimiz devam ediyor” dedi.  SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi