Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli,  genişletilmiş il divan toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Şube Başkanı Şerefli, bir yandan üyelerinin ve eğitim çalışanlarının hak ve menfaatlerini korumanın ve geliştirmenin, sorunlarına çözüm bulunmasını sağlamanın mücadelesini verirken, diğer yandan ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktardı.  32 yıllık hak ve özgürlük mücadelelerinde haksızlıkların ve adaletsizliklerin giderilmesi noktasında önemli mesafeler katettiklerini dile getiren Şerefli, “Yetkiyi almamızla birlikte memur sendikacılığına yeni bir soluk getirdik. Hiçbir zaman sorunları konuşmakla, alt alta sıralamakla yetinmedik. Çalışmalarımızla, girişimlerimizle, söylem ve eylemlerimizle sorunların teker teker çözüldüğü bir zemini tesis ettik. Geçmişte çözülemez denilen sorunları çözdüğümüz gibi şimdi de aynı kararlılıkla mücadelemize devam ediyoruz” dedi. 
Öğretmen atamalarının mali disipline ve sıkılaşmaya kurban edilmeden eğitim faaliyetlerinin düzgün yürütülebilmesi için gerekli sayıda öğretmen atamasının yapılması çağrısında bulunan Şerefli, nitelikli eğitimin temel unsurunun öğretmenler olduğunu ifade ederek, “Daha iyi bir gelecek için eğitime her zamankinden daha fazla önem ve öncelik verilmelidir. Eğitime yatırım, ülkemizin geleceğine yapılan yatırımdır. Dolayısıyla eğitimde öğretmenden tasarruf olmaz, olmamalıdır” şeklinde konuştu. 
Şube Başkanı Şerefli, sorunları görmezden gelmek veya zamana yaymak yerine gelişmemize ayak bağı olan meseleleri masaya yatırmanın, çözüm önerileri geliştirmenin, çözüm için ciddi ve samimi adımları atmanın başarı için olmazsa olmaz olduğunu vurguladı. 
Çözüm bekleyen sorunlara yönelik bir an önce adım atılması gerektiğini kaydeden Şerefli, “Öğretmenlik Meslek Kanunu ihtiyaca cevap verecek, beklentiyi karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Üniversite idari personelinin aile bütünlüğü sağlanmalı, kendilerine yer değişikliği hakkı verilmelidir. Yardımcı hizmet sınıfı çalışanlarının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi daha fazla zaman kaybedilmeden sağlanmalıdır. Öğretmen atamalarında mülakat kaldırılmalı, ölçülmesi ve sınanması mümkün olan yazılı sınav yöntemiyle atamalar yapılmalıdır” ifadelerini kullandı. 
Türkiye’nin, eğitim çalışanlarının ve insanlığın meselelerine karşı tavır geliştirdikleri mutfak olduğunu kaydeden Şerefli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sendikamız; birbirimizi yetiştirdiğimiz mektebimiz, reva görülene razı olmamak için yaptığımız kavgamız, hakkı ve hakikati dillendirdiğimiz yuvamız, yitik değerlerimizin vücut bulduğu mekânımız, sorunların çözümlenmesinde adresimiz, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan gücümüz, karanlık güçlere karşı mücadele kaynağımız, insanımıza tepeden bakanlara karşı onurlu duruşumuz, tavır geliştirdiğimiz mutfağımız, gurur duyduğumuz misyonumuz, birlikte geliştirdiğimiz vizyonumuz, değerlerimiz adına tavizsiz baktığımız dünümüz, farkındalık oluşturmak için yaşadığımız bugünümüz, hoş bir seda bırakmak için önemsediğimiz geleceğimizdir.”
                  ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi