İşçiler emekleri için dünyanın dört bir yanında yüz yılı aşkın süredir kent meydanlarında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü bir diğer adıyla 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyor.
Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 1 Mayıs İşçi Bayramı, Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlanacak. 
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, işçilerin günlük çalışma süresinin düşürülmesi için verdiği mücadeleden doğdu. 1 asırdan fazladır dünyanın pek çok noktasında, resmi olarak emek ve işçi bayramı olarak kabul ediliyor.
Dünyanın birçok ülkesinde bugün “Emeğin Bayramı” ve “İşçi Bayramı” adlarıyla kutlanmakta olan 1 Mayıs, Amerikalı işçilerin, 1884'te başlattığı 8 saatlik iş günü mücadelesi sonucunda "işçilerin ortak bayramı" olarak kabul edildi. Dünyada emeğiyle geçinenlerin 1889 yılından beri kutladıkları 1 Mayıs, yıllardır uluslararası dostluğun, kardeşliğin ve dayanışmanın da aynı zamanda bir simgesi oldu.
Türkiye'de ise ilk kez 1921'de kutlanan 1 Mayıs, 27 Mayıs 1935 tarihli "Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun" ile "Bahar Bayramı" olarak kabul edildi. 2008 yılında ise ismi "Emek ve Dayanışma Günü" olarak değiştirilmiş, 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edildi.
Çalışanların birlik ve dayanışmasını simgeleyen bir bayram olarak kabul gören 1 Mayıs, bugün dünyanın pek çok ülkesinde işçi ve emekçilerin katılımıyla meydanlarda düzenlenen büyük gösterilerle kutlanıyor.
Ülkelerin istikrar içinde gelişmesi ve kalkınmasında, ekonomilerinin yapılanmasında ve belirlenen hedeflere ulaşmasında işçi ve emekçilerin katkısı büyük. 
En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. Emek, hiç şüphesiz alın teri ile çok daha kutsal hale gelir. Üretime yaptıkları katkılar sayesinde, ülkenin ve Yozgat’ın gelişmesinde, büyümesinde önemli paya sahip yüreği dostluk, barış ve kardeşlik için atan emekçiler, ekonomik, sosyal kalkınma hedefine ulaşmasındaki kararlılıkları ve sağduyulu tutumları her türlü takdirin üzerinde. 
1 Mayıs İşçi Bayramı üreten, emek veren, çalışan herkesin birlik, beraberlik ve dayanışma günü.  Alın teri ve emekleriyle en yüce değerleri ortaya koyan emekçilerin haklarını savunmak ve refahını sağlamak herkesin ortak sorumluluğu.. İşçilerin emeği ve alın teri ülkenin kalkınması adına da büyük önem taşıyor.                            HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi