Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kuruluş olan Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Akdağmadeni’nde “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Semineri” düzenlendi.
 Akdağmadeni Belediyesi Konferans Salonu’nda Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanı Sosyolog Merve Er tarafından “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele” hakkında öğrenciler ve katılımcılar bilgilendirildi.Seminere Kaymakam Furkan Nezir, kaymakamlık personeli, ilçe emniyet müdürü, ilçe jandarma komutanı, ilçe belediye personeli, ilçede yaşayan vatandaş ile öğrenciler katıldı. 
Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nde görev yapan Sosyolog Merve Er,  2019 yılından itibaren yürütülen Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele farkındalık çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini söyledi. Erken Yaşta ve Zorla Evlilikle Mücadele çalışmalarında farkındalığın artırılması ile erken yaşta ve zorla evliliğin önüne geçilmesinin hedeflendiğini dile getiren Sosyolog Er, TÜİK verilerine göre Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olduğuna dikkat çekti.
Bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ifade eden Sosyolog Er, Eğitimde, çocuk hakları nedir? Erken yaşta evlilik nedir? Dünya’da, Türkiye’de ve İlimizde erken yaşta evlilik oranları nedir? Neden kız çocukları erken yaşta evlendirilmekte? Erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçları konularına değindi.
Sosyolog Er, “Erken yaşta evlilik yaşam ve gelişme hakkı, anne-babayla yaşama hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı gibi hakların ihlalidir. Erken yaşta evlilikler; çocuğa yönelik ve kadına yönelik bir şiddettir. Erken yaşta evlilik çocuğun cinsel istismarıdır. Erken yaşta evlilikler kadın erkek eşitsizliğinin bir sonucudur. Kız çocukları, erkek çocuklarına göre daha sıklıkla erken yaşta evlendirilmektedir. Erken yaşta evliliğin zorluklarını kız çocukları daha ağır deneyimlemektedir” dedi.
Erken yaşta ve zorla evliliğin sonrasında gerçekleşen sağlık problemlerine değinen Sosyolog Merve Er, erken evliliğin kız çocukları için erken cinsel ilişki ve erken gebelik demek olduğunun altını çizdi. Yapılan araştırmalarda adölesan gebeliklerde anne ve bebek ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu ifade eden Er, TCK’da erken yaşta evlilik bir suç olarak tanımlanmamakla birlikte bu tarz evliliklerin  sadece fail değil mağdurun ve failin anne babası da ceza alabileceğini dile getirdi. 
Sosyolog Merve Er  Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü olarak 2024 yılı boyunca aktif bir şekilde saha da Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele edeceklerini, seminerlere ek olarak yeni faaliyetlerle toplum da farkındalık oluşturacaklarını ekledi. Seminer katılımcılar tarafından sorulan sorular cevaplanarak sonlandırıldı.                HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi