Yozgat Bozok Üniversitesi’nde ilk yılını dolduran Rektör Prof. Dr. Evren Yaşar, hem akademik hem idari açıdan önemli işleri başararak anlamlı projeleri uygulamaya koydu.
Türkiye’nin en genç üniversiteleri arasında bulunan Yozgat Bozok Üniversitesi olarak 2024-2025 eğitim öğretim döneminde de üniversite-toplum, üniversite-şehir işbirliğine yönelik önemli projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Gazetemiz Sorumlu Yazıişleri Müdürü Çetin Mermertaş ve Muhabir Salih Akgül ile bir süre sohbet eden Rektör Yaşar,  hazırladıkları projeleri bir bir hayata geçireceklerini söyledi.
Üniversite ile şehir bütünleşmesine önem verdiklerine dikkat çeken Rektör Yaşar, Yozgat Bozok Üniversitesi’ni doğru bir iletişimle bulunduğu noktadan Yozgat’ın dinamikleri ile birlikte çok daha güzel noktalara taşıma gayretinde olduklarını vurguladı.
Rektör Yaşar, üniversitedeki son gelişmeler hakkında bilgiler aktararak kısa, orta ve uzun vadede yapılması planlanan projeleri açıkladı.
Yozgat Bozok Üniversitesi’ni daha yaşanılabilir bir kampüs hüviyetine dönüştürmek istediklerini belirten Rektör Yaşar, üniversite peyzajını master plan çerçevesinde değiştirmeye başladıklarının altını çizdi. 
MEZUNİYET COŞKUSUNA 
ORTAK OLDUK
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, 2023-2024 eğitim öğretim döneminde göreve başladığını hatırlatarak, dönem sonunda öğrencilerin mezuniyet coşkusuna ortak olduğunu ifade etti.
Rektör Yaşar,  “2023 yılı eğitim öğretim yılının başında başladığımız rektörlük serüveninde bir yılı tamamladık. Dönemi mezuniyetlerle tamamladık. Bütün Fakültelerimiz ve yüksek okullarımız, meslek yüksek okullarımızın ayrı ayrı mezuniyet törenleri ile çocuklarımızın bu mezuniyetine düğün törenlerine şahit olma onurunu yaşadım.
Hepsiyle ayrı ayrı gurur duydum. Bu vesileyle doğru yerde olduğumu ve bir şeyler yapabileceğim insanların hayatına dokunabileceğimi tekrar  hissettim. O yüzden her sabah kendimi şarj ediyorum, akşama kadar bütün enerjimi üniversite için, Yozgat için çalışarak boşaltıyorum. İnşallah güzel şeyler yaptık. Bazen bazı engelleri takıldık ama bir şeyler gelişti” dedi.
PROJELER GELİŞTİRİYORUZ
Bilimsel araştırma projeleri üretmenin üniversitelerin prestiji açısından son derece önemli olduğunu dile getiren  Rektör Yaşar, Üniversite olarak proje temelli çalışmalar gerçekleştirmeleri gerektiğine inandığını kaydetti.
Rektör Yaşar, “2023-2024 dönemi içerisinde üniversitenin araştırma modelini geliştirdik. Çeşitli kuruluşlarda, Sanayi  ve Teknoloji Bakanlığı kuruluşlarıyla ve TÜBİTAK'la olan araştırma modellerimizi geliştirdik.Ulusal ve uluslararası anlamda diğer üniversitelerle olan bağlantılarımızı, ortak çalışmalarımızı geliştirdik. Bazı binalarla ilgili revizyon yaptık.  Önemli bir kısmını tanıtıp, tamamladık. Kampüsün genelinin görünümüne dair çalışmalar başlattık. Önümüzdeki sene söz verdim çünkü öğrencilerime ve öğretim üyelerine kampüs görünümünü daha güzelleştirmek adına yapacağımız projeleri de başladık. Önemli bir su problemimiz vardı. Kampus içerisinde baraj projemiz başladı.  En kısa samanda tamamlanmasını planlıyoruz. Enerji ile ilgili projelerimiz devam ediyor. Laboratuvar geliştirme faaliyetlerine devam ediyoruz. Üniversitemiz ve Yozgat'ta temsil etme adına teknolojik fuarlarda etkinliğimizi artırmak üzere çabalarınız oldu. Avrupa projeleri Avrupa Birliği kapsamında TÜTAV tarafından yürütülen projelerde desteklerimiz arttı.  Bununla beraber, Bozok Evini hem üniversitemize hem Yozgat’ımıza kazandırdık. Her fakültede özel atölye çalışmalarıyla bölümlerdeki işleyişi kolaylaştırmak ve eğitim faaliyetlerini artırmak adına elimizden gelen çabayı yaz boyunca da göstereceğiz” ifadelerini kullandı.
VETERİNER FAKÜLTESİ’NE 
SABİT BİNA
Rektör Yaşar, Sorgun’da bulunan Veteriner Fakültesi için çözümler ürettiklerini dile getirdi.
Rektör Yaşar, “Sorgun'da veteriner fakültesi hedefimiz var. Veteriner fakültesinin bölümleri neredeyse beş ayrı noktada faaliyet gösteriyordu.  Öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz açısından dezavantaj sağlıyordu. Sabit bir yer ayarladık. Klinik imkânlarını geliştirdik. Küçük bir hastane kurduk. Daha sonra Sorgun'da veterinerimiz devreye girse bile burada yine Yozgat’ımıza bir hayvan hastanesi kazandırma yolunda önemli bir adım attık.  Bununla ilgili olarak dış paydaşlarımızla ilgili bağlantılarımız oldu” diye konuştu.
DİŞ HASTENESİ 
YOZGAT’A YAKIŞACAK
Rektör Yaşar, Cumhuriyetin 100. Yılına yakışır Diş Hekimliği Hastanesi’nin de Yozgatlıların hizmetine açılacağı müjdesini paylaştı.
Rektör Yaşar, “Diş hastanesinin ön iznini Sağlık Bakanlığı’ndan geçirdik. Ruhsatlandırma aşamasında İl Sağlık Müdürlüğü’nden ekip bekliyoruz.  Ruhsat aldıktan sonra faaliyetleri geçecek. Muhtemelen Ağustos ayı gibi ruhsatını almış oluruz. Önümüzdeki dönemde de zaten sonbaharla beraber aktif olarak Yozgat'a hizmet etmeye de başlar” şeklinde konuştu.
Diş hekimliği fakültesinin daha da genişletilmesi, kapasitesini artırması için görüşmelere başlayacaklarına değinen Rektör Yaşar,  öğrenciler arttıkça, imkanların da hazırlanması gerektiğine vurgu yaptı. Rektör, bu imkanları da genişletmek adına Cumhurbaşkanı Strateji Başkanlığı ile çalışmaları artırarak devam edeceklerini söyledi.
FİZİK TEDAVİ MERKEZİ 
HİZMETE GİRECEK
Sağlık alanında Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Tıp Eğitimi Merkezi’nin kısa süre içinde hizmete açılacağını belirten Rektör Yaşar, teknik cihazların alımının tamamladığını ve son revizelerle birlikte alanında güçlü bir sağlık kuruluşunu hizmete açacaklarını söyledi. 
Rektör Yaşar, “Fizik tedavi merkezi ile ilgili özellikle uygulama alanında Yozgat'ı geliştirmeye yönelik ve Yozgat halkına da hizmet etmeye yönelik çalışmalar yaptık. Koruyucu hekimlik de çok planda bir merkez hazırladık altyapısını da bitirdik onu da inşallah diş hastanesi ile beraber sisteme sokacağız” açıklamasını yaptı.
TIPTA DİJİTALLEŞME VE 
TIBBİ SİMÜLASYON
Rektör Yaşar, Orta Anadolu’nun en iyi Tıp Eğitim Merkezi’nin Yozgat’a açılacağına dikkat çekti.
Rektör Yaşar, “Tıp Fakültesi eğitiminde sağlık bilimleri eğitiminde çok önemli olan Dijitalleşme modern dünyaya yakalama açısından Dijitalleşme ve tıbbi simülasyon laboratuvarlarımızın altyapısını bitirdik.  Eksiklerimizi tamamladıktan sonra tıp öğrencilerimiz ve sağlık bilimleri okuyan öğrencilerimiz çok daha modern ortamda dijital ve maket düzeyinde eğitim imkanı, simülasyonla eğitim imkanlarının kazanmış olacak. Bunların hepsini bitirdik. Hiçbir sıkıntı yok” dedi.
ÖĞRETİM ÜYESİ ALIMLARI 
DEVAM EDECEK
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Yaşar, Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi için öğretim üyesi alımlarının devam ettiğini hatırlattı.
Rektör Yaşar, “Yozgat’ta yaşadığımız problemleri çözmek adına yoğun mesai harcıyoruz. Bünyemize öğretim üyelerini kattık. Yeni dönemde özellikle Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi’ne daha fazla olmak üzere öğretim üyesi alımlarımıza devam edeceğiz. Sağlık Bakanlığına bir teklifte bulunduk. Protokol kapsamında Şehir Hastanesi ile  ortak çalışma içerisinde bulunmak istedik.  12’inci ve 13’üncü maddeyi kullanarak birbirimizi desteklemek adına Yozgat'ta daha fazla uzman hekim tutmak kalan uzman hekimlerin kalitesini artırmak ve bu konuda asistan eğitimi özellikle uzmanlık öğrencilerinin eğitimi amaçlı yeni merkezler kurarak bu kapsamda Yozgat'taki doktor sayısını artırmaya çok iyi niyetli bir anlaşma sunduk. Karşılığını sağlık Bakanlığından bekliyoruz” açıklamasını yaptı.
HUKUK FAKÜLTESİ 
ÖĞRENCİ ALACAK
Rektör Yaşar,  2024-2025 eğitim öğretim dönemiyle birlikte Hukuk Fakültesi’ne öğrenci alacaklarını kaydetti.
Yozgat’ın Türkiye Cumhuriyeti Devlet’ine hizmet etmiş önemli hukukçularına sahip olduğunu dile getiren Rektör Yaşar, Cemil Çiçek ve Bekir Bozdağ gibi hem siyasetçi hem de hukukçuların şehrine yakışır bir Hukuk Fakültesi kuracaklarını ifade etti.
Rektör Yaşar, “Yozgat'ta hukukçuların sağlam bir yeri var. Tarihimizde Cemil Çiçek gibi Bekir Bozdağ gibi çok iyi hukukçularımız var. Türkiye Cumhuriyeti Devletine hizmet etmiş, hizmet etmeye devam eden Hukukçu büyüklerimiz var. Yerköy'den çok fazla yetişmiş, savcı, hakim büyüğümüz var. Yozgat Bozok Üniversitesi'nde bir hukuk fakültesi çok önemliydi. Hukuk Fakültesi için yeni bir bina ayırdık ve Yozgat'a ve Bozok Üniversitesi'ne yakışır bir hukuk fakültesi açılışını Ağustos ayı itibari ile beraber yapacağız” vurgusunu yaptı.
SİYASİLER DESTEKÇİMİZ
Bozok Üniversitesi Rektörü Yaşar, Yozgat Bozok Üniversitesi ve Yozgat'a katkı sağlayabilecek tüm paydaşlarla sürekli iletişim halinde olduklarını belirtti.
Göreve başladığı günden bu güne Yozgat'ta negatif bir tepki almadığını ve herkesle de bir ortak nokta buluştuğunu dile getiren Rektör Yaşar, her zaman istişare ile hareket ettiğini vurguladı.
Rektör Yaşar, “Abdülkadir Akgül,  Süleyman Şahan, İbrahim Ethem Sedef vekilimize çok teşekkür ederim. Sürekli irtibat halindeyiz. Bize destekleri çok fazla.  Abdulkadir Akgül, ağabeylik yapıyor. Cemil Çiçek sürekli arar sorar,  Bekir Bozdağ sürekli arar sorar. Fuat Oktay sürekli arar sorar. Yozgat adına herkes bir şeyler yapmak istiyor. Biz de elimizden geldiği kadar büyüklerimizle beraber bu yolda bu buna devam edeceğiz. Yine Valimiz de çok iyi bir koordinasyonumuz var.  Valiliğimizle birlikte proje geliştirme adına bir ekip kurduk. İl merkezinde ve ilçelerimizde yeni KOP ve  ORAN projeleri kovalıyoruz” diye konuştu.
ULAŞIM SORUNUNU 
ÇÖZMEDE KARARLIYIZ
Rektör Yaşar, ulaşım sorununun çözümü noktasında yoğun çalışma içerisinde olduklarının altını çizdi.
Yozgat’ın kanayan yarası haline gelen sorunu için adımlar attıklarını dile getiren Rektör Yaşar şunları kaydetti:
“Belediye yönetimimizle beraber sorunu çözmek için gayret göstereceğiz.  En fazla istediğimiz şey şehrin ulaşımının ulaşım sıkıntısının çözülmesi. Artık yavaş yavaş bir meslek büyüğüm Kazım Arslan’a bu konudaki üniversite rektörü olarak  baskılarım artacak.
Artık ulaşım sorununun çözülmesi hem üniversite Yozgat açısından çok önemli. Bir şekilde bunun artık gündeme gelmemesi lazım. Şehir o tarafa doğru büyüyor. Bizden sonra da hızlı tren var. Bunun artık halk otobüsleri belediye otobüsleri nezdinde sayılarını arttırarak buradaki geçmiş yıllarda ki sıkıntıların yaşanmaması adına şoförlerin ve bu hizmeti verenlerin eğitiminin de biraz daha desteklenerek buranın bir üniversite şehri havası kazanması adına herkesin elinin taşın altına koyması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda da meslek büyüğüm olarak Dr. Kazım Arslan, belediye başkanımızdan beklentim var.  Bunu dün olduğu gibi bugün de yarın da bunu sıkı sıkı takip edeceğim ve bu konuda söylemlerime de devam edeceğim.”
YOZGAT’IN GÜZELLİKLERİ 
ÖN PLANA ÇIKSIN
Rektör Yaşar, Yozgat için sosyal medyada çok fazla şakalar yapıldığının altını çizerek, Yozgat’ın güzelliklerinin ön plana çıkarılması gerektiğine dikkat çekti.
Üniversite gençlerine hitap edecek sosyal etkinliklere ağırlık verilmesi gerektiğine değinen Rektör Yaşar, 
“Sosyal anlamda  gençlere daha çok hitap edilmesi gerekiyor. Yozgat'ın güzelliklerini göstermemiz lazım. Geldiğim günden beri çabalarım bu yönde.  Yozgat, sosyal medyada en fazla işte şakaların yapıldığı yerlerden biri. Yozgat’ı biz farklı bir yöne çekmeye çalıştık. Yaptığımız bahar şenliklerimiz büyük ilgi gördü. İstanbul merkezde devlet üniversitelerinde Bozok Üniversitesi'nde yapıldı, biz niye yapmıyoruz şikayetleri çıkmaya başladı. Bu çok önemli bir şey. Üniversite bünyesinde resim yarışması düzenledik. Temel amacımız güzelliklerimizi ön plana koymak. Öğrencilerimiz de buna çok iyi reaksiyon verdi bunları reaksiyon vermesi çok önemliydi inşallah bu artarak devam edecek” şeklinde konuştu.
BATTI-ÇIKTI PROJEMİZİ 
TAKİP EDİYORUZ
Rektör Yaşar, Üniversitenin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlama noktasında kampüsü ikiye bölen doğu ve batı kesimini “Battı-Çıktı Projesi” ile birleştirme hedefinde olduklarına dikkat çekti.
“Battı-çıktı” projesi ile hem trafiğin akışının hızlandırılması hem de öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaşımlarının sağlamasının hedeflendiğine değinen Rektör Yaşar, “Hızlı tren yolcularının da yoğun şekilde kullandığı karayolunu aynı zamanda sürücü kurslarının da eğitim maksatlı kullanması 20 bini aşkın öğrencinin can güvenliği açısından da risk oluşturuyor. “Battı-çıktı” projesi, üniversitenin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlama ve kampüsü ikiye bölen doğu ve batı kesimini birleştirme noktasında da tek çözüm olarak görüyoruz” dedi.
Rektör Yaşar, projenin uygulanması ve hayata geçirilmesi için yoğun gayret gösterdiklerine vurgu yaparak, “Projemizi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na götürdük. 
Batı ve doğu kampüsünü birleştirme projesi ile hem orada yaşanan trafik kazası sorunlarına önlem almak hem Yozgat bozuk Üniversitesi'nin tek kampüste birleştirmek güvenliği sağlamak öğrencilerim de Yurtlar bölgesinde yeni üniversite yapısı içinde bu geçişini kolaylaştırmak adına ve yine Kayseri'ye doğru büyüyen Yozgat'a Kayseri yoluna Atatürk yolunda büyüyen Yozgat’ımızda hızlı tren yolunda geçişini biraz daha kolaylaştırmak için bir battı çıktı projemizi Bakanımıza ettik. Abdülkadir Akgül, Valimiz Mehmet Ali Özkan ile birlikte takip ediyoruz. Tasarruf tedbirleri bunu birazcık öteleyebilir ama bu projemizden vaz geçmeyeceğim” açıklamasında bulundu.
AKREDİTE OLMUŞ 
ÜNİVERSİTEYİZ
Bozok Üniversitesi Rektörü Yaşar, Yozgat’ta güzel işler yapmanın gayretinde olduklarını belirterek, nerede, neler yapılacağını çok iyi bildiklerini kaydetti.
Rektörü Yaşar açıklamasında şunları söyledi:
“Satranç oynuyoruz ve bu satrancın doğru hamlelerini doğru şekilde kendimize göre yapıyoruz. Ben yorganımızı ayağımıza göre uzatmıyorum. Neler yapabileceğini biliyorum nerede olmam gerektiğini de biliyorum. Yozgat Bozok Üniversitesi olarak bu konuda ne kendi değerimizi biliyoruz.  Kendimi dev aynasında görmüyoruz.  En olması gerektiği yerde görüp bu işe devam ediyoruz.  Bunun da meyvelerini almaya başladık. Gerek uluslararası genç üniversiteler sıralamasında görüyoruz.  Tüm vakıf ve devlet üniversitelerinden akredite üniversite var. Bozok Üniversitesi olarak bir tanesi olma başarısını da gösterdik. 
MESELE EVREN YAŞAR 
MESELESİ DEĞİL
Günden güne bir gün geçmiyor ki bir araştırma projemizle daha plana çıkmayalım. Ben reklam seven rektör değilim. Bazı şeyler yolunu buyur. Su yolunu bulur. O yüzden biz işimizi doğru yapalım, altyapımızı güçlendirelim. Bizden sonraki dönemlerde bunun meyvesini yiyecek olanlar yesin. Mesele Evren Yaşar meselesi değil. Mesele Yozgat Bozok Üniversitesi meselesi. Mesele Yozgat meselesi. Mesele memleket meselesi.
KİMSENİN KOLTUĞU 
SAĞLAM DEĞİL
Üniversite içinde zaten gerekli değişimleri yapıyoruz.  Yeni bir model geliştirdik.  Bazı bölümlerin öğrenci verip bazı bölümleri öğrenci vermemesi de o değişimin o yeni politikanın veyahut teknolojik hamlelerin ürünü. Buna göre de biz hareket etmek zorundayız. Kim daha çok çalışıyorsa onun önünü açmaya çalışıyorum. Herkes zannediyor ki yeni bir rektör atandığında bütün dekanları ayrılıyor. Bütün dekanları rektörler seçiyor. Öyle bir şey yok. Görevden alma eser diye bir şey yok. Boşalan kadrolara üç tane teklif gönderiyorsunuz onlardan birini YÖK seçiyor.  Biz genellikle burada dengeleri Yozgat'ın dengelerini üniversitenin dengelerini en önemlisi de akademik dengeleri gözetiyoruz. Bu konuda şimdiye kadar hatalı bir şey yaptığımızı düşünmüyorum. Bundan sonraki süreçte de bu hassas denge devam edecek.
Şimdiye kadar görev yapan hocalarımız. rektörlerimizden tutun dekanlarımıza hepsini ayrı ayrı teşekkür ederim. Hani ben görevimi yaptım bundan sonra başkaları yapsın gibi koltukta oturmayı düşünen varsa kusura bakmasın ben zaten şeyde revize ediyorum. Akademik yükselme de herkesten proje istiyorum.  Kimsenin koltuğu zaten sağlam değil. Biz bu kadar çabalıyorsak onları da çabalamak zorunda herkes bir ürün çıkarmak zorunda.”
                                   HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi