Yozgat Belediyesi, Osmanlı’dan yadigâr bir geleneği yaşatıyor. İftar saatini haber veren ramazan topu geleneği İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde her gün uygulanıyor.
Yozgat Belediyesi tarafından her gün iftar vaktinde atılacak iftar topunun, bir gün önceden provası yapılarak, iftar vakti için hazırlık yapıldı. Şehit Korgeneral Osman Erbaş Meydanı’ndan üç kez ateşlenen ses bombalarının patlama sesi tüm şehirden duyuldu.
RAMAZAN AYININ
SİMGELERİNDEN
Yozgat Belediyesi, Osmanlı döneminde 1800’lü yılların başlarında başlayan ve günümüze kadar süregelen Ramazan topu uygulamasını yaşatıyor. Büyük bir gürültüyle patladıktan sonra gökyüzünde yankılanarak herkes tarafından duyulan Ramazan topu iftar vakitlerinde ateşleniyor. Ramazan topu özellikle iftar vakitlerinde “Top patladı” denildiğinde orucun açılabileceğini anımsattığından Ramazan Ayı ile özdeşleşmiş durumda.
BAŞKAN’DAN KUTLAMA
Belediye Başkanı Celal Köse, “Allah’a hamdolsun. Bizleri Ramazan-ı Şerife sağlık sıhhat içerisinde eriştirdi. Bu vesile ile hemşerilerimizin Mübarek Ramazanlarını tebrik ediyorum. Tüm vatandaşlarımız sağlık, sıhhat ve afiyet içerisinde oruçlarını tutarlar. Ramazan’ın manevi havasından ve sevabından azami derecede istifade edip inşallah bayrama kavuşuruz” dedi. SALİH AKGÜL 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi