Çaykur, çay fiyatlarına yüzde 15 oranında yeni bir zam daha yaptı. Böylece son 3 ayda çaya dördüncü kez zam geldi.
Son zamlarla Çaykur'un, kilogramı 148 TL olan Tiryaki çayının fiyatının 170 TL'ye; kilogramı 131,75 TL olan Turist Çay'ın fiyatının 150 TL'ye yükselmesi bekleniyor. Fiyat artışı kahveci esnafını mutsuz etti. 
Yozgat Kahveciler Odası Başkanı Eyüp Coşgun, çay fiyatlarına yapılan zammın kahvehaneleri ve çay ocaklarını da olumsuz etkilediğini söyledi.
Esnafın sorunlarını anlatan Coşgun, yapılan her zammın esnafı zora soktuğunu, esnafın bu zamları kendi listelerine yansıtamadığını aktardı.
Kıraathanedeki ve kahvehanelerde  bir bardak çayın fiyatının en son 2023 Ocak ayında 5 TL olarak belirlendiğini dile getiren Coşgun, artan maliyetlere karşı bu fiyatı yükseltmeleri gerektiğini ancak müşterilerin tepkisinden dolayı yükseltemediklerini kaydetti. 
YILDA 2 KEZ ZAM YAPMAYA 
BAŞLADIK AMA YETMİYOR"
Birçok esnafın belirlenen fiyatların altında satış yapmak zorunda kaldığını anlatan Coşgun şöyle konuştu:
"Kahvehaneler ve çay ocakları zamları fiyatlara yansıtamıyor. Genellikle aynı müşteri geliyor zaten. Yansıtmak istediğimizde itirazlar oluyor.
5 yıl öncesine kadar senede bir kez olmak üzere Ocak ayında zam yapıyorduk. Artık fiyat hareketliliğinden dolayı yılda 2 kez zam yapmaya başladık. Ocak ve Temmuz aylarında zam yapıyoruz ama bu da yeterli olmuyor çünkü kullandığımız emtialar sürekli zamlanıyor.
"KAZANILAN 3-5 KURUŞ
 ERİYİP GİDİYOR"
Yozgat ta  şu an 500 üyemiz var. Her yıl üye kaybediyoruz. Çünkü meslektaşlarımız artan maliyetlere yetişmekte güçlük çekerek kepenk indiriyor. Kazanılan 3-5 kuruş da eriyip gidiyor.
"ÇAYKUR'DAN ESNAFIMIZ İÇİN 
UYGUN FİYATLI ÇAY TALEBİNDE
BULUNDUK"
Biz fiyatları daha fazla yükseltemiyoruz bu yüzden Çaykur'dan en azından esnafımız için uygun fiyatlı çay talebinde bulunduk ama geri dönüş alamıyoruz. En azından esnaf için normal satış fiyatı üzerinden indirim yapılabilir" yoksa dayanacak gücü kalmadı esnafımızın bizde çaya zam yapmak zorunda kalacağız.”
             HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi