Hazır yemek tüketen gençlerin her geçen gün arttığı Yozgat’ta sağlık riski de aynı oranda artıyor. 
Üniversiteden ortaöğretime kadar öğlen arası olarak adlandırılan ihtiyaç molasında öğrenciler hazır yemeklere yöneliyor. 
Özellikle marketlerde satılan hazır yemekleri alıp parklarda yiyen öğrenciler sayı olarak gün geçtikçe artıyor. Dünya çapında sağlıklı beslenme konusunda hassaslık ve bilinçlenme eğilimine rağmen ülkemizdeki genç öğrenciler bu duruma ayak uyduramıyor.
Öğrenciler, ”Bizler de daha güzel yemekler yemek istiyoruz ama alternatif olarak ekmek arası tavuk dönerden başka bir şey yok. Daha güzel yemekler yemek için de elinizde imkân yok tabi. Bazı marketlerde hazır olarak yapılmış yemekler var ve parklara getirip yiyoruz. Bu durumda evi yakın olan arkadaşlar oldukça şanslı çünkü gidip sıcak yemeklerini yiyebiliyorlar. Ama gidemeyen arkadaşlarda hem ucuz hem de tavuk dönere alternatif olduğu için hazır yemekleri tercih etmek zorunda kalıyorlar” dedi.
Öğlen arası sadece karın 
doyurma vakti olarak görünüyor
Hazır gıdalar hastalık deposu
Dünya genelinde büyük bir sorun haline gelen hazır gıda tüketimi gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Uzmanların özellikle sağlıklı beslenmek için vatandaşların marketlerde satılan hazır yemeklerden uzak durması gerektiğini vurguluyor. 
Hazır gıdaların sağlıklı olmadığı konusunda hemfikir olan beslenme uzmanları özellikle ev yemeklerinin olabildiğince tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Yaşam koşulları nedeniyle tüm gıdalarımızı da eskisi gibi evde yapma imkânı bulunamaması da bir gerçek olması nedeniyle özellikle okul çağı çocukları bu yemekleri oldukça fazla tüketiyor.
Hazır gıda tanımı, paketli olarak satılan ve içindeki gıdanın uzun süre dayanmasını sağlayacak katkı maddeleri, gıda boyaları ve kimyasallar içeren yiyecekleri anlatmak için kullanılıyor. Evde yapılmayan, organik olmayan ve marketlerden alınan hemen tüm paketli ürünler hazır gıdalar sınıfına giriyor. Paketlilerin yanı sıra fast food tarzı yiyecekler de dondurulmuş olarak saklandıklarından hazır gıda kapsamında değerlendiriliyor. Hazır gıdaların raf ömrünü uzatmak için içlerine sağlığı tehdit edebilecek özel katkı maddeleri katıldığından, sağlığımıza olan zararları bu noktada başlıyor. Hazır gıdalar, en fazla kanser riski taşıdığı için eleştirilmektedir. 
İçlerindeki bazı katkı maddelerinin, gıda boyalarının ve dayanıklılığı artıcı kimyasalların kanserojen özellikte olduğu, özellikle çocuklar üzerinde daha da fazla olumsuz etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzun süre ve çok miktarda tüketildiklerinde uzun dönemde kanser riski de artmaktadır. Bu noktada özellikle çocukların hazır gıdalardan mümkün olduğunda korunması büyük önem taşımaktadır. 
Katkı maddeleri ve kimyasallar içeren hazır gıda tüketiminin yetişkinlerde kanser hastalığına yakalanma riskini %30 artırdığı belirlenmiş iken, bu oranın çocuklar için %60'a varabildiği açıklanmıştır. Hazır gıdalar, kanserin yanı sıra şeker, tansiyon, kalp ve damar hastalıklarını artırmakta, çocuklarda gelişimi ve boy uzamasını engelleyici etki yapmaktadır.  Çocuk gelişiminde olumsuz etkileri bulunan boyalı ve işlenmiş şekerli gıda maddelerinin erken ergenliğin ve şeker hastalığının artış göstermesine neden olduğu biliniyor.                         HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi