Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, ülke genelinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kayıtlı ve onaylı işletmelerde tüketicinin aldatılmasının önlenmesi ve gıda güvenilirliğinin temini için, gıda ve yem ile ilgili faaliyet gösteren tüm üretim, satış ve tüketim yerlerine yönelik yürütülen denetim ve kontroller, Ramazan ayında artırıldı. Denetimlerde 81 il müdürlüğü ve bağlı ilçe müdürlüklerinden 7 bin 570 resmi kontrol personeli görev aldı. Denetimlerde gıdalardan numune alınarak laboratuvarlara gönderildi.
CEZALAR
Söz konusu denetimler sonucunda bin 158 adet idari para cezası uygulandı, 4 işyeri için ise savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Bu cezalar ağırlıklı olarak bozulmuş, son tüketim tarihi geçmiş ürünler, kayıt yaptırmadan faaliyette bulunan işletmeler, hijyen kurallarına aykırılık ve Türk Gıda Kodeksine uygunsuzluktan dolayı uygulandı.
Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte denetimlerini artıran ekipler, şeker ve şekerli mamuller, pastacılık ürünleri, unlu mamuller, tatlı üretim ve satış yerleri başta olmak üzere tüm gıda iş yerlerine yönelik resmi kontrollere hassasiyet gösteriyor.
Tüketicilerin gıda ile ilgili herhangi bir ihbar ve şikâyeti için 7 gün 24 saat aralıksız hizmet veren Alo 174 Gıda Hattı ve Whatsapp Gıda İhbar Hattı (0 501 174 0 174)'na veya bulundukları illerdeki İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurulabiliyor.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi