Milli Güreşçimiz,  Rıza Kayaalp yüzümüzü bir kez daha güldürdü. 12. kez Avrupa şampiyonluğuna ulaşan milli güreşçimiz hem kendi hem ailesi hem Yozgat hem de tüm ülkeye gururu yaşattı.
Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası grekoromen stil 130 kilo finalinde Rıza Kayaalp, Azerbaycanlı Sabah Saleh Shariati’yi 2-1 mağlup ederek 12. kez Avrupa şampiyonu oldu.
Hırvatistan'da düzenlenen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Rıza Kayalap, altın madalya kazandı.
Şampiyonaya 1-8 turundan başlayan Rıza Kayaalp, Sırp Boris Petrusic’i 8-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Norveçli Oskar Marvik’in rakibi olan Rıza, minderden 8-0’lık üstünlükle ayrılarak yarı finale çıkan isim oldu. Yarı finalde de milli sporcu Litvanyalı Mantas Knystautas’ı 8-0 mağlup ederek final biletini aldı. Finalde de Azerbaycanlı Sabah Saleh Shariati’yi 2-1 yenen Rıza Kayaalp, 12. Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Rıza bu sonuçla 12 Avrupa şampiyonluğu bulanan Aleksandr Karelin’in rekorunu egale etti. 

REKORU EGALE ETMEK GURUR VERİCİ
Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazanan milli güreşçi 


Rıza Kayaalp, çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Bir rekoru egale etmek benim için gurur verici. Rus Aleksandr Karelin’in rekorunu egale ederek, yetişmiş oldum" dedi.
Hırvatistan'da düzenlenen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 130 kilogramda milli güreşçi Rıza Kayaalp, final müsabakasında Azerbaycanlı Sabah Saleh Shariati’yi 2-1 mağlup ederek 12. kez Avrupa şampiyonu oldu. Rıza bu sonuçla 12 Avrupa şampiyonluğu bulanan Aleksandr Karelin’in rekorunu egale etti.
Altın madalya kazandığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Kayaalp, "Bir rekoru egale etmek benim için gurur verici. Rus Aleksandr Karelin’in rekorunu egale ederek, yetişmiş oldum. Gümüş madalyam ile toplamda 13 madalyam var. Bu 13. finalimdi. Çok mutluyum ama tam anlamıyla istediğim gibi final maçı olmadı. Çünkü pozisyonda büyük bir sakatlık geçirdim ama fark ettirmemeye çalıştım. Şu anda onun acısını yaşıyorum. Allah'a şükürler olsun. Emeğimizin karşılığını aldık. Hedefimizi gerçekleştirdik. Herkese selamlarımı, saygılarımı gönderiyorum. Herkese iyi bayramlar diliyorum. Artık son şampiyonluklarımız. Yavaş yavaş da 2024 yolunda ilerliyoruz. Orası benim için son olacak. Oraya kadar elimden geldiği kadar ülkeme şampiyonluklar kazandırmak istiyorum. Önümde Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası ve olimpiyat var. Bunlarda da yüzümün akıyla çıkarak şampiyonluk sayımı arttırmak istiyorum. İnşallah nasip olur, olimpiyat şampiyonu olup güzel bir şekilde bırakmış oluruz" diye konuştu.   HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi