Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılıyor.
1,4 milyon vatandaşın konforlu ekonomik seyahat imkanına kavuşacağı Ankara-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı,  bugün hizmete açılacak.  4 ili doğrudan ilgilendiren dev projenin açılışını Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan yapacak.  
Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleştirilecek program ile Cumhurbaşkanı Erdoğan hem YHT’nin açılışını gerçekleştirecek hem de halka hitap edecek. Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de katılacağı program saat 13.00’de yapılacak. Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bakanların da katılması bekleniyor.
Türkiye mega projelerini tek tek tamamlamaya devam ediyor. Ankara-Yozgat-Sivas arasındaki hızlı tren hattı çalışmalarında sona gelindi. Proje ile Yozgat-Ankara arasındaki ulaşım süresi 1 saate düşecek.
Ankara-Yozgat-Sivas YHT hattı açılışa hazır. Saatte 250 kilometre hıza uygun olarak inşa edilen yüksek hızlı tren hattı üzerinde Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon bulunacak. Öte yandan, hattın işletmeye alınmasıyla birlikte enerji ve zaman üzerinden yıllık 410 milyon lira tasarruf sağlanacak.
370 MİLYAR TL YATIRIM
Son 20 yılda demir yollarına 370 milyar TL'nin üzerinde yatırım yapılırken, ulaştırma yatırımları içerisinde demir yollarına ayrılan pay ise yüzde 60'ın üzerine çıktı.
Yüksek hızlı tren işletmeciliğine geçilmesiyle şehirlerin ekonomik ve sosyal hayatında önemli değişimler meydana gelirken Ankara-Yozgat-Sivas YHT de dahil edildiğinde 13 bin 896 kilometrelik demir yolu ağı bulunuyor. Hızlı trenler ile 13 ile ulaşılarak bugüne kadar 72,2 milyon vatandaşa ekonomik, hızlı ve konforlu seyahat etme imkanı sağlandı.
İLKLERE SAHNE 
OLACAK
Ankara-Yozgat-Sivas YHT ilklere de sahne olacak. Proje kapsamında toplam 155 milyon metreküp kazı ve dolgu yapıldı. Toplam uzunluğu 66 kilometre olan 49 adet tünel, toplam uzunluğu 27,2 kilometre olan 49 adet viyadük inşa edildi.
Projenin en uzun tüneli 5 bin 125 metre ile Akdağmadeni bölgesinde, en uzun demir yolu viyadüğü ise 2 bin 220 metre ile Çerikli/Kırıkkale'de yapıldı. 88,6 metre yükseklikle Türkiye'nin en yüksek ayağa sahip demir yolu viyadüğünün yapımı bu proje kapsamında Elmadağ'da gerçekleştirildi.
Dünyada MSS yöntemiyle (kalıp arabası) 90 metre açıklık geçirilerek en uzun açıklık geçilen demir yolu viyadüğü inşa edildi. Hızlı tren hatlarında ilk defa yerli raylar bu projede kullanıldı.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi