Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürü Ebubekir Karatepe , sıcak havalarda dışarı çıkan piknikçileri ve olası bir alan yangınları konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Karatepe, olası yangınların ilk sebebi piknik ateşi olduğunu belirterek, piknikte yakılan mangal bittikten sonra mutlaka yanmış olan közün toprağa gömülmesi gerektiğinin altını çizdi. 
Pikniklerde yakılan mangalların kontrol edilmediği takdirde yangına sebebiyet verdiğini dile getiren Karatepe, “Sıcak havaların derecesine göre bölgemizdeki yangın riski de buna paralel olarak artmaktadır. Burada vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken en önemli konu piknik alanlarında yakılan mangal ateşidir. Genellikle bu tür zamanlarda açık ateş yakılmaması gerekir. Piknik illa ızgara ile yapmak olmaz zeytinyağlı dolma ile yapılabilir. Ama illa mangal yakılması gerekiyorsa mutlaka ve mutlaka gerekli tedbirler alınıp ona göre yapılması gerekir. Mangalda iş bittikten sonra da kalan kömürlerin ve korların kesinlikle toprağa gömülmüş bir şekilde piknik alanların terk edilmesi gerekir. Ama maalesef bu konuda vatandaşlarımızın ihmalkar davrandıklarını görüyoruz. Bundan  kaynaklanan çok yangın oluyor” dedi. 
Anız yangınlarında rüzgar ayarlanmadığı takdirde yangınların artacağını belirten Karatepe, “Bunun yanında anız yangınlar yani tarlalarımızı yakmak suretiyle temizlenmesi şeklinde bir algı var tarımla uğraşan vatandaşlarımızda. Bunun zaten olumsuz yönleri bilimsel olarak açıklanmış durumda. Bunun aynı zamanda toprağa verdiği zarar da var ve yangın olarak da verdiği zarar var. Vatandaşlarımız bunu kontrollü olarak yakmak için çaba sarf ediliyor ama maalesef bu anız yangınları küçük bir rüzgarda kontrolden çıkabiliyor. Ondan sonra da insanların canını ve malını tehdit edebiliyor” ifadelerini kullandı. 
YERE ATILAN İZMARİTLER 
YANGINA SEBEP OLUYOR 
Söndürülmeden yere atılan sigara izmaritleri yangına davetiye çıkardığını belirten Karatepe, “Bir başka yangın çeşidi olarak arabada yolda giderken veya herhangi bir yerde söndürülmeden atılan sigara izmaritleri de yine aynı şekilde bir yangın kaynağıdır. Yolda her atılan sigara izmariti yangın kaynağını oluşturur. Bunlara vatandaşlarımızın çok ciddi şekilde önem vermeleri ve dikkat etmeleri gerekir. Bu bahsettiğim 3 konuya dikkat edildiği takdirde istemediğimiz yangınlarla karşılaşmayız. Bunlar ihmal edildiği takdirde tehlikeli yangınlar oluşuyor” diye konuştu.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi