Türk Kızılay Yozgat Şube Başkanı Faruk İbiş, 156’inci yaşını kutlayan Kızılay, tarihinden taşan iyilik hikâyeleriyle bir buçuk asırdır ihtiyaç sahiplerinin yanında olmanın gururunu yaşadığını söyledi. 
Türk Kızılay 156’inci yıl dönümünü, yüzleri gülümseten sembolünü hatırlatan “Aynı Hilalin Altında” temasıyla kutlandığını dile getiren Başkan İbiş, “11 Haziran 1868 tarihinde kurulan Türk Kızılay, Türkiye’nin en eski ve en büyük gönüllü insani yardım teşkilatı olmanın yanı sıra dünyanın ilk Kızılay olmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.
Başkan İbiş yaptığı açıklamada, “11 Haziran 1868 yılında Osmanlı Hasta ve Yaralı Askerlere Yardım Cemiyeti adıyla gönüllüler tarafından kurulan ve bugüne kadar ulusal ve uluslararası tüm insani yardım çalışmalarını hayırseverlerin desteği ve gönüllülerin katkılarıyla hayata geçiren Kızılay, 156. yaş gününü kutluyor. İnsani yardım dünyasına Kızılay sembolünü armağan eden kuruluş olan Türk Kızılay, bayrağında taşıdığı hilale atfen bu yılki kutlamaları Aynı Hilalin Altında temasıyla hayata geçiriyor” diye konuştu.
“MERHAMET ÇINARIMIZ 
GÖNÜLLERDEKİ İYİLİKLERİ
BÜYÜTEN BİR MEŞALE OLDU”
Hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında “İyilik köprüsü” olmanın yanında iyiliğe yön veren bir kurum olan Kızılay'ın 156 yıllık tarihinin milletimizin tarihiyle ortak olduğuna işaret eden Türk Kızılay Yozgat Şube Başkanı Faruk İbiş, “Türk Kızılay'ın 156. kuruluş yıl dönümünü büyük bir gurur ve mutlulukla kutluyoruz. Merhamet çınarımız 11 Haziran 1868'de kurulduğundan bu yana insanlığa umut ve gönüllerdeki iyilikleri büyüten bir meşale haline geldi. Bugün, hepimizin gönlünde yer bulan Kızılay, doğal afetlerin, savaşların, salgın hastalıkların, birlikteliğe ihtiyaç duyduğumuz tüm anların ortasında, gönüllüleri ve çalışanları ile insanlığın umudu olmayı sürdürüyor. Kızılay'ın bir parçası olan tüm gönüllülerimize, çalışanlarımıza ve bağışçılarımıza en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Kızılayımızın 156. yaşı kutlu olsun” dedi.
DEPREM BÖLGESİNDE 
ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Başkan İbiş, ”Kızılay kurulduğu tarihten bu yana insanlığa umut ve iyilik taşıyan önemli bir kuruluş olarak ihtiyaca göre şekillendirdiği faaliyetlerine devam ediyor. Sosyal yardım ve güçlendirme faaliyetlerinin yanında afetlerde de ilk andan itibaren destek veren Kızılay, Kahramanmaraş depremlerinin etkilediği bölgede iyileştirme faaliyetlerini sürdürüyor. Afet sonrası iyileştirme faaliyetlerini yürütmek üzere depremden en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Osmaniye ve Gaziantep olmak üzere 6 ilde Toplumsal Hizmet Merkezleri kuran Kızılay, bu merkezler aracılığıyla afetzedelerle doğrudan temas ediyor. Bölgede nakit temelli destek programları da yürüten Kızılay, bugüne kadar toplamda 525 bin 933 haneye 2.6 Milyar liralık nakit yardım sağladı. İlk fazı tamamlanan Esnaf ve Çiftçi Programları ile toplamda 48 Milyon lira ile 600 esnaf ve 860 çiftçimizin geçim kaynağına destek olunurken ikinci faz esnaf desteği ödemelerine de başlandı. İkinci faz ödemeleriyle 3585 esnafa toplamda 98.9 milyon TL’lik destek sağlandı. Kızılay 100. Yıl Kütüphanelerinde de gençlere ders çalışma ortamı sağlanırken psikososyal destek ekipleriyle ise eş zamanlı olarak ruh sağlığı ve psikososyal destek çalışmaları yürütülüyor” diye konuştu. 
KIZILAY GAZZE’DEKİ ÇATIŞMA
MAĞDURLARININ YANINDA
Milletin dayanışma ruhuyla Gazze’deki çatışma mağdurlarına destek olmak için çalışan Kızılay, uçaklar, iyilik gemileri ve bölgeden temin edilen tonlarca yardımı bölgeye ulaştırdığını dile getiren Başkan İbiş, “Refah bölgesindeki çatışma ortamı nedeniyle Gazze’deki aşevini Deyr Belah bölgesine taşıyarak tekrar işler hale getiren Kızılay, günde 15 bin kişiye sıcak yemek sağlıyor. Gazze’ye alternatif yollardan insani yardım ulaştırılması için tüm muhataplarla görüşen Türk Kızılay, Filistin halkının yanında olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.
GÖNÜLLÜLER KIZILAY’IN 
GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR
Kızılay’ın gönüllü çalışmalarını sistemli bir şekilde yürüttüğü platformu gonulluol.org, 4 yılı aşkın bir süredir gönüllü ekosistemine yön verdiğini vurgulayan Başkan İbiş, “Bu sistemle 330 binden fazla Kızılay gönüllüsü, gönüllülük ve insani yardım çalışmalarına katılmaya hazır olduğunu belirtiyor. Dünyada başarılı bir örnek olan Kızılay’ın gönüllülük platformuyla 70 binden fazla gönüllü, 540 binin üzerinde insani yardım faaliyetinde aktif olarak rol aldı” dedi.
KAN BAĞIŞÇILARI 
KIZILAY’LA HAYAT VERİYOR
Başkan İbiş, “Ülkenin kan ihtiyacını karşılamak için görevlendirdiği yaklaşık 4 bin çalışanıyla her gün 300 noktada kan bağışı alan Kızılay, yılın ilk 5 ayında 1 milyon 193 bin 394 ünite kan rakamına ulaştı. Aldığı kan bağışlarıyla yaklaşık bin 200 hastanenin kan bileşeni ihtiyacını karşılayan Kızılay, Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacının tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedefliyor. Kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için de 2013 yılından bu yana ‘Türkök Projesi’ yürütülüyor. Kan gibi hayati öneme sahip Türkök projesinde yaklaşık 1 milyon 100 bin kişi aktif kök hücre bağışçısı bulunuyor” diye konuştu.
2024 KURBAN VEKÂLET 
DÖNEMİ DEVAM EDİYOR
Türk Kızılay'ının Kurban vekâlet döneminin devam ettiğini vurgulayan Başkan İbiş, “Kurban ibadetini yerine getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Kurban vekâletlerini yurt içinde, Filistin, Gazze'de ve yurt dışındaki 16 ayrı ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bu iyilik hareketine katılmak için PTT önünde ki vekalet standımıza ve Türk Kızılayı Yozgat Şube Başkanlığımızın 1868-5471 NOLU Ziraat Bankası hesap numarasına vekaletlerini verebilirler” diye konuştu.
Başkan İbiş açıklamasını şu şekilde tamamladı: "İyiliğin ve merhametin 156 yıllık çınarı olan Türk Kızılay'ımızın kuruluş yıldönümünü kutluyor, insanlık yolunda güzel faaliyetler yapacağımız nice uzun yıllar diliyorum."
                           HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi