Yozgat’ta jandarma ekipleri, hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte traktör ve biçerdöver kazalarının önüne geçmek için sürücülere yönelik denetimlerini artırdı.
Boğazlıyan 4.Trafik Jandarması tarafından Yenipazar Beldesinde ki arazileri biçecek olan Biçerdöver ve traktörlerin kontrolleri yapıldı.
Traktör ve biçerdöver sürücülerine gece yola çıkmamaları, yangın tüplerini tamamlamaları ve römorklarına reflektör takmaları konularında uyarılarak eğitim verildi.
Yozgat’ta başlayan hububat hasadıyla birlikte üreticiler, traktör ve biçerdöver gibi tarımsal araçlarını yoğun bir şekilde kullanmaya başladı. Bu doğrultuda muhtemel kazaların önüne geçilmesi, can ve mal kayıplarının önlenmesi için Yozgat İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Trafik ekipleri, kara ve köy yollarında denetimlerini artırdı.
Yozgat’ta hasat döneminin başlamasıyla traktörlerin ve biçerdöverlerin  karayollarında kullanımı artığından Jandarma Trafik ekipleri  traktör ve biçerdöver denetimlerine ağırlık verildi. 
Hasat döneminde yoğun olarak görüldükleri karayollarında, eksik güvenlik donanımı ve tehlikeli şekilde yük yükleme nedeniyle büyük tehlike oluşturan traktör ve biçerdöverlerin oluşturduğu kazaları en aza indirmek amacıyla Jandarma Trafik ekipleri, çiftçileri hasat zamanı tarlada, köylerde ve karayolunda ikaz edilerek alınacak tedbirler hakkında bilgilendirdi. Denetimlerde trafik ekipleri, biçerdöver ve traktörlerde görünmeyi sağlayan üçgen reflektör, flaşörlü lamba ile traktörlerde zorunlu olan devrilme esnasında sürücünün traktörün altında kalarak zarar görmesini engelleyen koruma çerçevesinin bulunup bulunmadığını kontrol etti.
Denetimlerde reflektör olmayan araçlara ücretsiz reflektör takan jandarma ekipleri, traktör ve biçerdöver sürücülerinin gece saatlerinde hiçbir şekilde karayoluna çıkmaması uyarısında bulundu. Jandarma trafik timleri, biçerdöverlerin gündüz yola çıkması halinde ise önlerinde bulunan aparatı sökmeleri gerektiğini belirtti. Yozgat Jandarma Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerinin, sorumluluk alanlarında bulunan tüm karayolu üzerinde, yol kullanıcılarının can ve mal güvenliğinin sağlanması için denetimlere ve bilgilendirme faaliyetlerine devam edeceği bildirildi.
                  SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi