Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner, Yozgat Belediyesi ile İl Müftülüğü işbirliğiyle Çarşamba Söyleşileri kapsamında sohbet gerçekleştirdi. Yozgat Belediyesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide Müftü Yardımcısı Uzuner katılımcılara ‘Muharrem Ayı ve Aşure’ konusunu ele aldı.
İl Müftü Yardımcısı Uzuner, Muharrem ayının İslam’da önemli bir yeri olduğuna değinerek, sevmeyi kin ve düşmanlık üzerine kurulmaması gerektiğini söyledi. 
İl Müftü Yardımcısı Uzuner, Yüce Allah'ın bir yıl içinde 12 ayın olduğunu ayette haber verdiğini belirterek, bu aylardan bir tanesinin de savaş hariç insanların birbirleriyle didişmelerini önleyen cana ve mala kastın yasaklandığı aylardan Muharrem ayı olduğunu ifade etti. 
Peygamberimizin Ramazan ayı dışında da oruç tutarak, en çok sevabın alınacak ayın Muharrem ayı olduğuna dikkat çektiğini aktaran İl Müftü Yardımcısı Uzuner, gerek bu ayı, gerekse diğer ayları faziletli kılanın, yapılan ibadetler olduğunu kaydetti. Peygamberimizin fiili sünnetlerinden de bahseden İl Müftü Yardımcısı Uzuner, Hz. Muhammed'in (s.a.v.) aile yaşantısına da değindi. Efendimizin eşleri ile istişare yaptığını, bizim de istişareye önem vererek çocuklarımıza bunları öğretmemiz gerektiğini belirten İl Müftü Yardımcısı Uzuner, kişisel olarak kendimize zaman ayırmamız gerektiğine de dikkat çekti. İl Müftü Yardımcısı Uzuner, "Kendimize okuyacak zaman ayırmamız gerekir, çünkü bizim dinimiz cehalet ile mücadele eden bir dindir" dedi.
 İl Müftü Yardımcısı Uzuner,  bu olayların ortadan kalkmasının bizlerin var olmaya, bir olmaya, diri olmaya ve varlığımızı korumak için de ilim öğrenmeye bağlı olduğunu ifade ederek Kur’an eğitimine Din eğitimine gereken hassasiyetin verilmesine dikkat çekti. 
İl Müftü Yardımcısı Uzuner, “İslam, içtimai ve sosyal bir dindir. Müminler bir araya geldiklerinde güçlü olurlar. Bu sebeplerden dolayı Muharrem ayında her türlü kötülükleri terk ederek sağlam bir toplum oluşturma ruhunu anlamamız gerekiyor” sözlerine yer verdi. Muharrem ayının 10’uncu günü olan Aşure gününün Allah katında da çok seçkin bir yeri olduğunu dile getiren İl Müftü Yardımcısı Uzuner, bu günde Cenâb-ı Hak’kın on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiğini kaydetti. İl Müftü Yardımcısı Uzuner, “Allah, Hz. Musa'ya Âşure Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. Hz. Nuh gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşure Gününde demirlemiştir. Hz. Yunus, balığın karnından Âşure Günü kurtulmuştur. Hz. Âdem'in tövbesi Âşure Günü kabul edilmiştir. Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur” dedi.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi