Yastık, yorgan ve battaniyelerini yünden yapan vatandaşlar mevsim temizliğine oldukça önem veriyorlar. Yıkandıktan sonra saatlerce çırparak, evlerde kullanılır hale getirilen yünler sıcak havalarla birlikte ortaya çıktı. Her mahallede apartman önlerinde ve su yatakları kenarında sıklıkla görmeye başladığımız yün yıkama-temizleme işlemi Yozgat’ta hız kesmeden sürüyor.
Geçmişin izlerini taşıyan yün yorgan, döşek, yastık yapımı için annelerinden öğrendikleri tekniklerle işe koyulan kadınlar, binbir zorluklarla yünleri çırparak evlerinde kullanılır hale getiriyorlar.
Elyaftan, pamuktan, artık iplikten yapılma yatak-döşeklerin yanı sıra yöre halkı evlerinde yün yorgan, döşek ve yastıkları günümüzde hala daha kullanıyorlar.
Kadınlar, koyun yününü önce deterjanlı suda üç gün üst üste yıkayıp kirden arındırıyor. Yıkanan yünler daha sonra güneşin karşısında kurutulmaya bırakılıyor. Nemden ve kirden arındırılan yünler, yere serili olan brandaların üzerinde kadınlar tarafından saatlerce çırpılıyor. Yünler yıkandıktan sonra ise yastık, yorgan ve döşek için hazır hale geliyor.
Düğün hazırlıklarına hız veren vatandaşlar, akarsu kenarlarında yün yıkamak için akın ederek, düğünlerini yapmanın telaşı içindeler. Sıcak havaları da fırsat bilen vatandaşlar yünlerini en iyi şekilde temizlemeye başladılar.       REŞİT ÜNAL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi