Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK)  yaptığı açıklamayla Haziran ayı enflasyon rakamlarını duyurmasının ardından Türkiye Kamusen Yozgat  İl Temsilcisi  Mahmut Sunay Kabayel  Cumhuriyet meydanında basın açıklamasında bulundu.
Maaşlara yansıyan artışın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük memur maaşının en düşük işçi maaşından aşağıda olmayacağı sözünü karşılamadığını belirten Türkiye Kamusen Yozgat  İl Temsilcisi  Mahmut Sunay Kabayel, memur maaş artışlarının yeniden hesaplanmasının gerektiğini söyledi. 
Kabayel; “Bilindiği gibi kamu görevlilerine 2023 yılının ikinci yarısı için yapılacak artış rakamlarına ilişkin kanun teklifi TBMM’ye sunulmuştur. 
Buna göre 2023’ün ilk 6 ayında ortaya çıkan yüzde11,77 oranındaki enflasyon farkı ve 2021 yılı toplu sözleşmesinde yer alan yüzde6’lık artışın üzerine 8 bin 77 TL’lik seyyanen zam yapılmasını içeren bir kanun teklifi hazırlanmıştır. 
Bu teklifle en düşük dereceli memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltildiği ifade edilmektedir. Halbuki gerçek, açıklanandan farklıdır.  En düşük dereceli memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltmek için belirlenen kriter en düşük işçi maaşına Mayıs ayında yapılan artışlar olmuştur. 
Mayıs ayında imzalanan toplu sözleşmeye göre en düşük işçi maaşı Ocak 2023 itibarı ile çıplak olarak 22 bin TL olmuştur. Bu rakam üzerine Temmuz ayında yüzde15 daha artış yapılacaktır. Ama en düşük dereceli memur maaşı hesaplanırken aile yardımı ve çocuk parası da dahil edilmiş; çıplak ücret yerine giydirilmiş ücret dikkate alınmıştır. 
Yani en düşük işçi maaşı çıplak olarak Ocak ayında 22 bin TL olmuşken, en düşük memur maaşı sosyal yardımlarla birlikte ancak Temmuz ayında 22 bin TL seviyesine gelebilmiştir. Gerçekte 15’inci derecenin 1’inci kademesindeki bekar bir memurun maaşı 10 bin 400 TL dolayındadır. 
Buna göre en düşük dereceli bekar bir memurun maaşı, yapılacak artışlarla Temmuz ayında 22 bin TL değil 20 bin 300 TL olacaktır. Bu rakam ifade edilenden 1700 TL daha düşüktür. 
Ocak ayında 22 bin TL olan en düşük işçi maaşına ise Temmuz ayında yüzde15 oranında bir zam daha yapılacak ve 25 bin 300 TL’ye yükselecektir. Böylece en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı arasında 5 bin TL fark olacaktır. 
Buradan anlaşılacağı üzere en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı eşitlenmemiş, var olan adaletsizlik devam ettirilmiştir.  
Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın en düşük memur maaşının en düşük işçi maaşından aşağıda olmayacağı sözü tam olarak karşılık bulmamıştır. Bu nedenle memur maaş artışlarının yeniden hesaplanması gerekmektedir” dedi.
Ayrıca artışın sağlanması için memurlara 8 bin 77 TL ilave ek ödeme verilmesi öngörüldüğünü belirten Mahmut Sunay Kabayel, bu ek ödemenin taban aylığa yapılması ve emekliliğe de sayılması gerektiğini söyledi. 
                                       HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi