Aile ve Sosyal Hizmetler  İl Müdürlüğü'ne bağlı Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi tarafından kurum ve kuruluşlardaki personele aile eğitimi veriliyor.
Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Aile Eğitim Programı Eğitimcisi Sosyolog Merve Er, tarafından Yozgat İl Jandarma Komutanlığı’nda vatani görevini yapan er ve erbaşlara yönelik Evlilik Öncesi Eğitim Semineri düzenlendi. Seminer İl Jandarma Komutanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  
Evlilik Öncesi Eğitim Semineri ile katılımcılara, hayat arkadaşı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturmaları, etkili iletişim kurma yolları ve karşılaşabilecekleri sorunlarla nasıl baş edecekleri konularında bilgiler aktarıldı.
Sosyolog Merve Er, “Sağlıklı evliliklerin oluşmasında en önemli unsur, kişinin eşini seçmeyi tesadüflere bırakmaması, bu kararı bilinçli olarak vermesidir. Evlilik kararı ve eş seçimi, hayatta alınan en önemli kararlardan birisidir.  Eş seçimi rastgele bir süreç değildir olmamalıdır. Çünkü alınan kararla birlikte kişi bundan sonraki hayatını kiminle geçireceğini, kendini bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının anne ve babasının kim olacağına karar vermektedir. Bu nedenle eş seçimini şansa bırakmak yerine doğru adımlar atmalıyız” dedi.
  Eş seçimi kararında ilk adım kişinin kendi kişilik özelliklerini tanıması ve farkında olması gerektiğine değinen Sosyolog Er,  “Ben kimim, kendimin ne kadar farkındayım? Önce kendini tanımalı ikinci adım karşısındaki kişinin özelliklerini tanımak olmalı. Çünkü kendini bilmeyen dengini bulamaz. 
Evlendikten sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle; Evlenmeden önce eşlerinde veya ilişkilerinde var olan problemleri görmezden geldikleri, evlilikten gerçek dışı veya abartılı beklentileri olduğu, karşısındaki kişinin mizaç özellikleri ve bu özelliklerin kendisiyle uyuşmasından ziyade fiziksel özelliklere dikkat ederek evlendikleri görülmektedir” ifadelerini kullandı. 
Evlilik kararınızı verirken dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunan Sosyolog Er,  acele karar vermenin, kişinin evlenememe korkusuyla düşünmeden hareket etmesi, birbirini yeterince tanımaması, birbirine uymayan düşünce yapıları, hayat görüşleri, değerleri ve aile yapıları, sadece mantık evliliği yapmaya çalışmak, yalnız kalma korkusuyla ani karar vermek, sadece aşk evliliği yapmanın yanlışlığına değindi.
Sosyolog Er, seminerde şunları kaydetti:
“Eş seçerken kendinize şunları sorun! Kendinizi evlenmeye hazır hissediyor musunuz?  Evliliğinizde oluşabilecek problemlerle başa çıkabileceğinize inanıyor musunuz? Duygu ve düşüncelerinizi eşinize açık ve net bir şekilde ifade edebiliyor musunuz? Evlenmeden önce onu tanıyabilmek için yeterince zamanınız oldu mu? Ailelerinizin anlaşabileceğini düşünüyor musunuz? 
Çiftler evlilik kararı alırken dikkat etmeli çünkü yapılan şu davranışlar çiftlerin boşanma ihtimalini artırmaktadır: Acele ve ani karar verme, kişinin evlenememe korkusuyla düşünmeden hareket etmesi, birbirini yeterince tanımamak, birbirine uymayan düşünce yapıları, sadece mantık veya sadece aşk evliliği yapmak, yalnız kalma korkusuyla ani karar verme, eşin ailesiyle anlaşamamak. Artan boşanma sayıları dikkate alındığında çiftler evlilik öncesi süreci iyi değerlendirmelidir. 
    Her Evlilik Kendine Özgü ve Özeldir. Evlilikler veya eşler başka kişilerle kıyaslanmamalı. Kendi evliliğinizin ve eşinizin olumlu özelliklerine sahip çıkmayı amaç edinin. İletişimsizlik, eşinizle aramızdaki yakınlık, samimiyet ve güveni zedeler! Herhangi bir problemi tartışmaktan kaçınmak, duygu ve düşüncelerin paylaşılmaması, tartışma esnasında sürekli sessiz kalmanın tercih edilmesi, yorucu ve yıpratıcıdır.
Unutmayın ki hayatta herkesi için uygun bir eş vardır. Herkes sevmeye ve sevilmeye layıktır. ’’ diye iyi bir başlangıç yapmanın evliliğin ömrünü uzattığına değindi. Seminer soru cevap kısmının ardından sonlandı.”
                      ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi