Çuval işi satılan patates, kilerlerdeki yerini yavaş yavaş almaya başlarken, Yozgat’ta ki kışlık sebze geleneği ise devam ediyor. Yozgat’ta kışlık patates satışı yapan Yaşar Darı, çuval işi patatesin bugün olmuş ilgi görmeye devam ettiğini dile getirdi. 
Eskiden kış aylarında patates bulmanın pek mümkün olmadığını, ancak şimdi şartların değiştiğini aktaran Darı, “İnsanlar artık kışın ortasında bile kilo işi patates satın alabiliyor. Bu yüzden çuval işi patates satın alıp kış için stoklama yöntemi öyle eskiden olduğu kadar ilgi görmüyor. Ama buna rağmen işlerimizin de kötü olduğu söylenemez” diye konuştu. 
Öte yandan kışlık patates satışları sürerken, vatandaşlar ise fiyatlardan dert yanıyor. Kışlık patatesin perakende fiyatının yüksek olduğunu dile getiren tüketiciler, “Bir zamanların en ucuz sebzesi olan patates maalesef bugün el yakıyor. Toptan alındığında bile fiyatı yüksek olan patatesin kış ortasında kaç lira olacağını artık tahmin bile edemiyoruz” dediler. 
Satıcılar da, patatesteki fiyat artışının tüketim deki yoğunluktan kaynaklandığını ifade ederek, “En ucuz yemek malzemesi patates olduğu için daha çok tercih edilmeye başlandı. Bu talep yüzünden fiyatı da doğal olarak artış yaşadı” şeklin de konuştular.            HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi