Yozgat’ta kış kuraklığı çiftçiyi endişelendiriyor.
Yozgat’ta hububat ekimi yapan çiftçiler yaşanan kuraklık nedeniyle tedirginlik yaşıyor.
Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta, kış mevsiminin kurak geçmesi çiftçileri kara kara düşündürüyor.  
Yozgat’ta beklenen yağışların yaşanmaması sebebiyle önemli tarım illerinden biri olan Yozgat, kuraklıkla karşı karşıya kaldı. İl genelindeki göllerin ve göletlerin doluluk oranlarında düşüş yaşanırken, özellikle çiftçiler verim kaybı endişesine kapıldı.
Şubat ayında hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve kuraklık nedeniyle Yozgat’ta çiftçiler, verim kaybı endişesi yaşıyor.  Kentte ocak ve şubat aylarında yağışların yetersizliği çiftçileri verim konusunda endişelendiriyor. Çiftçiler mart, nisan ve mayıs aylarında beklenilen yağışın gerçekleşmemesi halinde üretimde verimin düşeceğini ve kendilerini zor günlerin beklediğini düşünüyor.
Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, kış ve ilkbahar mevsiminde yeterince yağış olmadığı takdirde çiftçinin verim kaybının yüksek olabileceğini söyledi.
Ziraat Odası Başkanı Açıkgöz, “Yağışın durumuna göre verim kaybı yüzde 100’de olabilir, yüzde 50’de. Şu an buğday ve arpada köklenmede sıkıntı yok, güz yağmurlarıyla köklenme oldu ancak kışın kar yağmadığı için tarım arazilerinde bir su kaybı var. İnşallah mart, nisan ve mayıs yağmurlarıyla bunu telafi edebiliriz. Geçen yılın bu dönemindeki yağışı görürsek sıkıntısız bir şekilde bu yılı geçiririz ama yağış olmazsa ister istemez verim kaybı büyük olur. Bunun tereddüdü içerisindeyiz, şu an çiftçimiz gübre atarken bile tereddüt ediyor. Mart ayında yağış bekliyoruz bu açığı bu şekilde atlatacağımızı düşünüyoruz” dedi.
Divanlı Mahallesinde çiftçilikle uğraşan Mikail Avcı ise yağış yetersizliğinin kendilerini endişelendirdiğini belirterek, “Yağlık ay çekirdeği ve nohut ekmek için tarlamı hazırlıyorum. Kuraklık hat safhada, korkuyoruz. Şubat ayı yağışsız geçti, normalde bu ay da bu tarlaya girmek mümkün bile değildi. Nisan ve mayıs aylarında yağış olmazsa halimiz çok kötü olur. Mazot 45 lira olmuş, gübre 16 lira olmuş, çiftçi zor durumda. Üretim olmadığı sürece korkuyoruz, yağış olmazsa çiftçi çok vahim bir duruma düşer” şeklinde konuştu.İHA
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi