Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır “İlçemizde gerçekleştireceğimiz projeler sadece Çekerek'in değil bölgenin kaderini etkileyeceğini ifade etti.
Lavantanın görsel güzelliğinin yanında kozmetik sektöründe de önemli yeri olduğunu aktaran Çakır, "Kalkınmanın yerelden olmasını özellikle kadınların üretimde yer almasını sağlıyor. Bu sebeple lavanta sabunu, kremi, kolonyası, lavanta yağı üretimini yapıyoruz. " ifadelerini kullandı.
Çakır, yöre halkına daha fazla gelir sağlayacak projeler üzerinde çalışmalar yapıldığına değinerek, "Bal ormanları kurduk, arıcılığı teşvik ediyoruz. Bunun yanında trüf mantarı üretimi için çalışma başlatıldı. Biz alışılmış belediyecilik anlayışının dışına çıkmak istiyoruz. Türkiye'nin 2023 hedefleri çok büyük." Dedi.
Lavanta yağı Hakkında bilgi veren  Belediye Başkanı Çakır “Mor çiçekleri bulunan geniş tarlalarda ekimi yapılan büyük mor çiçek demetleri şeklindeki görüntüsüyle dikkat çeken lavanta bitkisinden elde edile bitkisel yağ çeşididir.
Lavanta yağı kendine has kokusuyla kozmetik ve sağlık alanları da kullanılan bir yağdır. Güzel kokusu ile üretimde farklı alanlarda da yer almaktadır. Lavanta yağı lavanta kokusunu yoğun bir şekilde hissettirme özelliği olan bir yağdır. Lavanta yağı çok az miktarda kullanıldığında da etki alanı geniş bir yağdır.” diye konuştu.  SALİH AKGÜL 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi