İslam aleminin kutsal ayı, 11 ayın sultanı Ramazan, dün akşam kılınan ilk teravih namazıyla başladı. Yozgat’ta Ramazan ayının ilk iftarı  18.50'de açılacak.
Yakmak-tutuşturmak anlamlarını da içeren, hataların ve günahların yakılıp yok edildiği; oruç ile bedenin ve ruhun temizlendiği, muazzam bir zaman dilimi olan Ramazan coşkusu yaşanacak. 
Yozgat’ta ilk teravih namazı kılınırken, ilk sahurda yapıldı. Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi 5 Nisan'da, Ramazan Bayramı ise 10 Nisan'da idrak edilecek. 
Oruç, teravih namazı, fitre, mukabele okunması ve Kur'an-ı Kerim'in hatmedilmesi gibi ibadetlerin ifa edildiği ve ihtiyaç sahiplerinin her zamankinden daha fazla gözetildiği bu ayda, Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, 5 Nisan’da idrak edilecek. Ramazan Bayramı'na ise 10 Nisan'da girilecek.
 Ramazan ayının ilk gününde 13 saat 21 dakika oruçlu kalacak olan vatandaşlar, ilk iftarını ise saat 18.50’de yapacak. Vatandaşlar Ramazan ayının en son günü olan 9 Nisan’da oruçlu kalacağı süre de, 15 saat 23 dakika olacak. 
Mukabeleler ile iç dünyamızın aydınlandığı, itikaf ile Allah-Teâlâ (c.c) ile başbaşa kalındığı, fitreler ve hayırlar ile yaraların sarıldığı, sahur-iftar sofralarında teravih namazlarında birlik ve beraberliğin tazelediği Ramazan ayı, Bayram ile taçlandırılarak sona erecek.
Ramazan ayı hazırlıklarının hemen her hanede eksiksiz olarak tamamlandığı Yozgat’ta, ihtiyaç sahibi ailelerin yardımına ise her zaman olduğu gibi başta belediyeler olmak üzere çeşitli vakıf ve dernekler yetişecek.             ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi