Aksaray Valiliği koordinesinde 13 İl Valisi ve diğer ilgili kurum yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar tüm yönleriyle ele alınarak görüş alışverişi ve değerlendirmelerde bulunuldu.
Toplantıda; Metamfetamin ile mücadele faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi ve bu mücadele kapsamında paydaşlar arasında sağlıklı iş birliği ve koordinasyonun devamı ve mücadelenin etkin bir şekilde yürütülmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
Risk analizi, yaşanan olay ve şüpheli sayıları, önleyici tedbirler, emniyet ve jandarma birimleri tarafından ele geçirilen uyuşturucu miktarı, Metamfetamin arzının önlenmesine yönelik çalışmalar, yapılan sunumlarla mukayeseli olarak kapsamlı şekilde ele alındı.


Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, çocukları ve gençleri her türlü uyuşturucu maddeden uzak tutmak için, önleyici tedbirler başta olmak üzere, gerekli tüm çalışmaları en titiz şekilde yürütmeye devam edeceklerini ifade etti.
Metamfetamin ile mücadele noktasında kolluk kuvvetlerinin operasyonlarına hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Vali Özkan, uyuşturucu tacirlerinin özellikle son dönemde gençleri metamfetamin ile zehirlemeye çalıştıklarına ve bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 
Metamfetaminin tüm dünyada kullanım oranının hızla arttığını aktaran Vali Özkan şunları kaydetti: “Metamfetamin başta olmak üzere tüm uyuşturucu çeşitleriyle mücadelemiz aralıksız devam edecek. Kolluk birimlerimiz özellikle son yıllarda uyuşturucu konusunda faaliyetlerini kararlılık ve başarıyla sürdürüyor. Bu illetle gençlerimizi buluşturmamak, tanıştırmamak ya da buluşmuşsa da nasıl kurtarırız noktasında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi bu tür tehditler karşısında korumak bizim asli görevimiz.”
Uyuşturucu ile mücadele kapsamında toplumun eğitimi, bilinçlendirilmesi ve riskli bölgelere ağırlık verilmesi konularında çalışmalar yapılmasının gerekliliğini dile getiren Vali Özkan; “Uyuşturucu ile mücadelede vatandaşlarımızın ve ilgili tüm paydaşlarımızın konu hakkında bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda toplumda bir farkındalık oluşturmalıyız. Geleceğimizin teminatı yavrularımızı bu tür tehditler karşısında korumak için tüm imkânlarımızı seferber etmeliyiz" diye konuştu.
METAMFETAMİN NEDİR?
Metamfetamin uyuşturucu maddeleri arasında stimülan olarak da bilinen, sinir sistemindeki hücreleri uyararak etki gösteren bağımlılık yapıcı maddelerden biridir. Genel olarak hap formunda bulunabildiği gibi toz formunda da bulunur. Toplumda kristal, buz, meth, ice gibi isimlerle anılan metamfetamin, kişinin psikolojik duygu durumunda ani yükselmelere yol açabildiği gibi etkisinin sönmesiyle birlikte kişide depresyon veya uykusuzluk gibi psikolojik koşullara neden olabilir. Bu anlamda keyif verici etkisinin devamlılığını sağlamak adına pozitif pekiştirme etkisiyle bağımlılık yaratabilir."                      HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi