Yaşanabilir Çevre Derneği, toplumu çevre kirliliği hakkında düşünmeye teşvik edip, sıfır atık konusunda toplumsal farkındalığın oluşmasına da katkıda bulunuyor. Dernek,  Sıfır Atık Günü kapsamında, Novada Alışveriş Merkezi'nde özel bir etkinlik gerçekleştirdi. Sıfır Atık Sergisinin açıldığı program çerçevesinde minik öğrencilere yönelik etkinlikler düzenlendi. Minikler boyama yaparken, çevreye karşı duyarlılıklarını yansıttılar.
Dünyanın tüm canlılar ve gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir yer olması için yapılabilecekler çeşitli etkinliklerle miniklere anlatıldı. Minikler sıfır atık konusunda da bilgilendi.
Yozgat Yaşanabilir Çevre Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fidan, 
Sürdürülebilir bir gelecek için çocukları sıfır atık bilinciyle yetiştirmek, doğa sevgisiyle donanmış nesiller için çalıştıklarını söyledi.
Sıfır atık anlayışını yaşamın her alanında uyguladıklarına değinen Fidan, özellikle çocuklara yönelik hazırladıkları etkinliklerle çevre bilinci aşıladıklarını vurguladı. 
Fidan, daha temiz bir Yozgat ve sürdürülebilir atık yönetimi için sıfır atık hedefine dikkat çekmek ve kamuoyunun tüm kesimlerini bilgilendirmek amacıyla etkinlik yaptıklarını belirterek, İklim değişikliği ile mücadelede tüm dünyaya örnek olan Türkiye’nin çabalarıyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tüm dünyada ilan edilen 30 Mart Sıfır Atık gününü çocuklarla kutladıklarını kaydetti.
Fidar, “Yozgat’ta yaşanabilir yarınlar için çevre ve sıfır atıkla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye’den tüm dünyaya yayılan “Sıfır Atık Projesi” küresel bir çevre hareketine dönüşmüş durumda. Sıfır Atık çalışmalarımızı daha ileriye taşıyabilmek için farklı etkinlikler düzenleyeceğiz” dedi.
                        ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi