Yozgat Belediyesi çölyak hastalarının glutensiz gıda ihtiyaçlarını karşılamaya, Belediye Başkanı Celal Köse’nin desteği ile hazırlanan glutensiz gıda ürünlerini belirli periyodlarla çölyak hastası vatandaşlarla buluşturmaya devam edecek. 
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’nin eşi Nagihan Köse, geçtiğimiz günlerde çölyak hastası bulunan Şahbaz ailesini ziyaret etmiş, talep ve beklentilerini dinlemişti. Çölyak hastalarının gıda ürünlerine ulaşmakta çektiği sıkıntının ardından harekete geçen Nagihan Köse, glutensiz ürünlerden oluşan gıda paketini aileye kendi elleriyle teslim etti.
Çölyak hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla adımlar atan Nagihan Köse, verdiği sözü de yerine getirdi.  Kentteki yaklaşık 210 çölyak hastası ile iftar programının ardından Çölyak Hastası Fatma Berra Şahbaz’ı evinde  bir kez daha ziyaret eden Nagihan Köse, gıda paketini teslim etti. Anne Serap Şahbaz ile Çölyak Hastası Fatma Berra Şahbaz ile bir süre sohbet eden Nagihan Köse, glütensiz ürünlere ulaşmakta yaşanan sıkıntıların çözümü için çalışmalar başlattıklarını söyledi.
Glutensiz ürünlerin yer aldığı gıda destek paketlerinin çölyak hastalarına ulaştıracaklarına değinen Nagihan Köse, Piyasada az bulunan ve yüksek fiyatlara satıldığı için çölyak hastalarının almakta güçlük çektiği ürünlerin dağıtımına başlayacaklarını müjdeledi.
Toplumun tüm kesimlerinin istek ve ihtiyaçlarına yönelik hizmetler planlaması yapıldığının altını çizen Nagihan Köse, “Yozgat’ta 210 çölyak hastası vatandaşımız var. Tüketebildikleri glutensiz ürünleri belirledik. Hazırladığımız özel gıda paketlerini ulaştırmaya başladık. Kentte ikamet eden çölyak hastalığı bulunan tüm vatandaşlarımız bu hizmetimizden yararlanacak” dedi.
Belediye Başkanı Celal Köse ibe, "Sosyal belediyecilik anlayışımızın bir gereği olarak çölyak hastalarının yanında olmaya devam ediyoruz. Çölyak hastalarının glütensiz ürünlerle daha sağlıklı beslenebilmelerine imkân sağlamak amacıyla yaptığımız yardımlar bundan sonra da devam edecek" ifadelerini kullandı.
Çölyak hastalığı dolayısıyla kullanmak zorunda oldukları glutensiz ürünlerin market raflarındaki pahalılığından şikayet eden vatandaşlar kendileri için yapılan anlamlı hizmet dolayısıyla Belediye Başkanı Celal Köse ve eşi Nagihan Köse’ye teşekkür etti.
ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR ?
Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle 1 yaşından sonra gluten içeren besinlerin tüketilmeye başlanması ile birlikte ilk belirtiler ortaya çıkar. Başlangıçta bulantı, kusma, ishal, halsizlik gibi belirtiler görülür. İlerleyen dönemlerde ise anemi, cilt döküntüleri gibi farklı belirtiler eklenir. Tedavisi gluten içeren besinlerin tüketilmemesidir.
                      ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi