Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülşah Halıcı, "Türk Kültüründe Nevruz" konulu konferans verdi.
Nevruz'un Türk dünyasında ve Anadolu'da yüz yıllardır Türk kültürüne özgü özelliklerle kutlandığını söyleyen Halıcı, “Nevruz milli birliğin ve beraberliğin sağlanmasında etkili olan kültür değerlerimizin en başında gelmektedir. Çok geniş coğrafyada, her çeşit din, dil, ırk ve kültüre sahip uluslar bu bayramı kutlayıp devam ettirmektedir” dedi.
Nevruz’un doğanın canlanması olarak adlandırıldığını söyleyen Halıcı, “Her çağda doğadaki mevsimlerin ve toprağın görünüşündeki değişiklikler insanları oldukça etkilemiştir. Tarihin ilk topluluklarından beri ay, mevsim, yıl gibi değişiklikler törenlerle kutlanmıştır.
 Tarihin en eski çağlarından beri Türkler, baharın gelişini bayram olarak nitelemişle, kıştan sonra canlanan doğanın sevinçle karşılandığı şenlikler düzenlenmiştir” şeklinde konuştu.
Programa, Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.İHA 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi