Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek amacıyla başlatmış oldukları program çerçevesinde 2020-2021-2022 dönemlerinde 1 milyon 459 bin 816 öğrencinin sportif yetenek taraması yapıldığını, spora yatkın bulunan 95 bin 946 öğrencinin ise sporcu eğitimi ve gelişimi eğitim programına davet edildiğini söyledi.
Sporcu Eğitimi ve Gelişimi Programını başarı ile tamamlayarak detaylı test ve ölçümlere katılan 36 bin 818 öğrencinin spor karnesi ilan edilmek üzere hazırlandığını belirten Bakan Bak, “Öğrencilerin spor karneleri en yatkın oldukları branştan daha az yatkın oldukları branşlara göre gruplanarak gösterilmektedir. Spor karnelerine veliler e-devlet üzerinden erişim sağlayabileceklerdir” dedi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Bak, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Ülkemiz, genç ve dinamik nüfusu ile sporda en ön sıralarda olmayı hak ediyor. Bize burada düşen görev ise gençlerimizin yeteneklerini en doğru şekilde ortaya çıkarmaktan geçiyor. Cumhurbaşkanı'mızın öncülüğünde başlatılan tesisleşme hamlesiyle Avrupa'nın en iyi spor tesislerine sahip ülkeleri arasındayız. Tesisleşmenin büyük ölçüde tamamlanması ile birlikte, bütün branşlarda yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek ve ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil edecek sporcu potansiyelimizi ortaya çıkarmak amacıyla ‘Sportif Yetenek Taraması Programı'nı başlattık. Temel hedefimiz sporu ülkemizin tabanına yayarak bir yaşam felsefesi haline getirmektir. Bunu başarmak için de okul öncesinden itibaren o kültürü kazandırma, yetenekleri keşfetme adına hepimize görev düşüyor. Başlattığımız yetenek taraması testi ile öğrenciler, uzmanlar tarafından yeteneklerine uygun branşlara yönlendiriliyor. Spor kültürüne küçük yaşlarda sahip olmaları sağlanıyor. Yetenek Taraması Programı ile geleceğin şampiyonlarını yetiştirmeye devam edeceğiz” dedi.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi