Yozgat Belediyesi, Türkiye’nin ilk milli parkı çamlıkta vatandaşları yangınlara karşı uyardı.  İtfaiye Müdürlüğü ve İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ortak çalışması kapsamında Cevdet Dündar Göleti etrafında piknik yapan vatandaşlar yangılara karşı bilgilendirdi.
İtfaiye Müdürü Ebubekir Karatepe ve İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Hamide Güven’nin de bizzat katıldığı çalışma kapsamında, yakılan ateşlerin söndürülmesi, çöplerin etrafa atılmaması, iklim değişikliği sebebiyle artan hava sıcaklarında orman yangınlarının önüne geçilmesi gibi bir çok konu ele alındı. 
Cam şişeler ve içilen sigara izmaritlerinin doğaya verdiği zararlardan bahsedildi.  Piknik yapan çocuklara Çevre Bildirisi Kitabı ve  Yozgat Milli parkını tanıtan broşür dağıtıldı.
Belediye tarafından hazırlanan yangınlara karşı uyarı  broşüründe, orman yangınlarının önlenmesi, yangın çıkış nedenleri ve yangın durumunda alınması gereken tedbirler hakkında detaylı bilgiler içeriyor. Halka yangınlara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan broşür, vatandaşları yangınlara karşı bilinçlendirmek ve gereken önlemleri almalarını sağlamak için özel olarak tasarlandı.
Broşürde, orman yangınlarının yaygın nedenlerinden olan piknik ateşleri, sigara izmaritleri, cam şişeler ve güneş ışınlarının orman yangınlarına sebep olabileceği konuları vurgulandı. Ayrıca, yangın çıktığında yapılması gerekenler, yangın ihbar hattı numaraları ve ilk müdahale yöntemleri gibi pratik bilgiler de broşürde yer alıyor.
AMAN DİKKAT
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse vatandaşları orman yangınlarına karşı uyardı.
Yaz mevsiminin gelmesiyle yükselen sıcaklıklardan dolayı yurt genelinde artmaya başlayan orman yangınlarına dikkat çeken Başkan Köse, 7/24 teyakkuz halinde olduklarını, vatandaşların da azami dikkat göstermesinin önemine dikkat çekti. Başkan Köse, vatandaşların özellikle anız, çalılık ve bahçe ateşlerine karşı daha duyarlı olmaları, bu ateşleri yaz aylarında asla yakmamaları istedi.
Türkiye’nin ilk milli parkı çamlığın göz bebekleri olduğunun altını çizen Başkan Köse, piknikçilerin de daha dikkatli olmalarına vurgu yaptı.
 Başkan Köse, “Vatandaşlarımız pikniklerini sadece piknik için belirlenen alanlarda yapmalılar. Orman içinde ya da açık alanda gelişi güzel piknik yapılmamalı. Yine yangın mevsimiyle, çiftçilerin hasat mevsimi aynı döneme denk geliyor. Bundan dolayı yangınlarımızın bir kısmı da, maalesef onların yakmış olduğu ateşlerden çıkıyor. Çiftçi kardeşlerimizin bu konuda dikkatli olmalarını istiyoruz. Aynı zamanda anız ve ormana 4 kilometre mesafede her türlü ateş yakmak yasak, bu konuda yine vatandaşlarımızın duyarlı olmasın istiyoruz. Canlı popülasyonuna, toprak verimliliğine ve doğanın kendisine büyük zararlar veren ‘anızlar’ ormanlarımıza büyük zararlar verebilir. İlk müdahale çok önemli. Bu nedenle vatandaşlarımızın gördükleri en ufak yangın belirtisini bildirmeleri gerekiyor” dedi.
 ATEŞ YAKMAYIN
Başkan Köse, yangınlardaki en büyük artışın insan etkisiyle yaşandığına değinerek, “Orman yangınlarındaki en önemli unsur tedbirsizliktir. Son yıllarda ormanlardaki yanıcı materyaller de arttı. Bu yüzden yangınlar çıktığında büyümesini sağlayacak ortamlar mevcut. Doğayı korumak ve doğadan yana olmak zorundayız. Bu nedenle lütfen özellikle yaz aylarında daha dikkatli ve daha hassas olalım.”                              REŞİT ÜNAL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi