Sorgun Gençlik Derneği, eğitime verdiği önemle eş değer olarak sporu da önemseyerek, gençlerin spor yapması için sportif faaliyetler düzenlemeye devam ediyor.
Sorgun Gençlik Derneği gençlere Saraykent Millet Bahçesinde sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenleyerek, Millet Bahçesini tanıtacak.
Sorgun Gençlik Derneği (SORGED)  Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz “Sorgun Gençlik Derneği olarak her fırsatta Yozgat’ın keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerini gençlere tanıtmaya devam ediyoruz. İlimizin mevcut kırsal turizm alanlarıyla alternatif bir turizm merkezi olmaya adaydır. SORGED olarak, Yozgat'ın farklı mekanlarında spor aktiviteleri düzenlerken, mevcut turizm potansiyeli olan ilimizi gençlerimize tanıtıyoruz. Bu hafta Saraykent Millet Bahçesinde hem sağlıklı yaşam yürüyüşü yapacağız hem de Saraykent Millet Bahçesini gençlerimize tanıtacağız.
Saraykent Millet Bahçesi, Divanlı Göleti’ne cepheli millet bahçemizde 674 m2'lik kapalı alan bulunuyor. Bu alanın 544 m2'lik kısmı Millet Kıraathanesi olarak tasarlanmış vaziyette. Millet Bahçemiz; Seyir iskelesi, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, piknik alanları, kamelyalar, oturma grupları ve geniş yeşil alanları ile sadece Saraykent'e değil Yozgat'a da değer katan bir yatırım.
‘Sağlıklı Yaşam Önemlidir’
Sağlıklı yaşam için düzenli fiziksel hareketin önemli olduğunu ifade eden Sorgun Gençlik Derneği Başkanı Halil Uğuz “Uzmanlar her gün mutlaka 10 bin adım yürünmesi ya da 10 bin adıma muadil hareket yapılması gerektiğini söylemektedir. Çağımızın hastalıkların en başında obezite gelmektedir. Fazla kilolu olmak ve hareketsizlik yaşam ise hastalıklara yol açmaktadır. 21. yüzyılı ancak sağlıklı nesillerle inşa edebiliriz. Dolayısıyla spor aktiviteleri düzenlememiz ve gençleri harekete geçirmemiz bu noktada çok önemlidir.
Yürüyüş, bedenimize ve zihnimize sayısız fayda sağlayan günlük aktivitelerin başında gelir. Ancak birçok insan hayatın yoğunluğu içerisinde yürüyüş yapmaya zaman ayıramaz ve aslında bunun ne kadar faydalı bir eylem olduğunun farkına varamaz. Yürüyüş, hemen herkesin bir bahane üretmesine gerek olmaksızın ücretsiz gerçekleştirilebilen rahatlatıcı bir spor dalıdır. Doğa içinde yapılacak hafif tempolu bir yürüyüş, size ihtiyacını duyduğunuz sağlıklı yaşamın kapılarını açacak güçte faydaları bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak fiziksel sağlığımızı geliştirdiği gibi çeşitli psikolojik problemlerin de ortaya çıkmasını engeller. Hele de yürüyüş için tercih edilen yer doğa ile iç içe bir ortamsa, bu aktivite sağlığınız için daha da mükemmel bir hal alır. Yürüyüş, en az fitness ve bisiklet kadar etkili bir egzersizdir. Üstelik uzmanlar bunu doğa ile iç içe ortamlarda yapmanın daha etkili sonuç almaya yardımcı olduğunu söylemektedir. Düzenli yürüyüş yaparak pek ala kilo verilebilir, ideal kilo korunabilir. Çünkü yürüyüş sırasında ciddi bir kalori yakımı söz konusudur.” Şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi