Bahar mevsiminin başlamasını ardından çiçeklerin toprak değişim zamanı gelirken, bu çalışma esnasında çiçek köklerinin hava ile temasının çok fazla olmaması gerektiği belirtiliyor.
Uzmanlar, çiçeklerin topraklarını değiştirilirken kökleri çok fazla hava almaması uyarısında bulundu. Saksı çiçeklerinin uzun ömürlü yaşaması için toprak değişiminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor.
Bahar mevsiminin başlamasını ardından çiçeklerin toprak değişim zamanı gelirken, bu çalışma esnasında çiçek köklerinin hava ile temasının çok fazla olmaması gerektiği belirtiliyor. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte evlerde muhafaza edilen saksı çiçeklerinin toprak değişimi önem kazandı. Saksı çiçeklerinin uzun ömürlü yaşaması için toprak değişiminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. 
Uzmanlar, uzun geçen kış döneminin ardından uykuya yatan çiçeklerin tekrar canlanıp güzel bir görüntüye kavuşması için toprak değişiminin önemli noktalardan biri olduğunu vurguladı. Uzmanlar, toprağı değiştirirken havayla temas etmemesinin bu işlemin önemli bir püf noktası olduğunu söyledi.
Uzmanlar, "Toprakların kenarlarından az miktarla alıp köklerin çok fazla hava alması sağlanmamalı. Gereken bazı çiçekleri bir veya iki boy büyük saksılara almamız da gerekebilir. Çünkü her sene çiçekler büyüyor. Bazen bir önceki senenin saksıları büyük gelebiliyor. Bunun için saksıyı bir boy oranında büyütmemiz gerekiyor. Toprağı kalıp halinde aldığımızda çok fazla boşaltmadan, köklerin hava almasını sağlamadan yeni saksıya ekip yeni toprak ilavesiyle bu işlem gerçekleştirilebilir” diye konuştu.                  HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi