Yaz aylarında serinlemek amacıyla girilen göl ve göletler de yaşanması muhtemel boğulma vakaları korkutuyor. Serinlemek amacıyla girilen pek çok göletten cansız bedenler çıkarılmıştı. 
Yozgat Valiliği’nden yapılan açıklamada, yaz mevsimi ile birlikte vatandaşların serinlemek için göl ve göletlere girdiğini belirterek, bilinmeyen sularda yüzülmemesi uyarısı yapıldı. 
Açıklamada, Boğulma vakalarının çoğunluğunun ‘kendine çok güvenmekten’ kaynaklandığına vurgu yapılarak, “Öncelikle yüzmeyi öğrenmeniz gerekir. Yüzmek için kurumsal hizmet veren tesisleri, can kurtaran bulunan plajları ve havuzları tercih edin. Toplum tarafından güvenli olarak bilinen ve tercih edilen alanlarda yüzmeyi seçin, bilmediğiniz sularda ve ıssız alanlar da suya girmekten kaçının. Göllerin, göletlerin ve barajların izin verilen kısımlarını tercih edin, izin verilmeyen yerlerde suya kesinlikle girmeyin. Akarsularda akıntı az gibi görünse de buralarda yüzmenin tehlikeli sonuçları olabilir. Vatandaşlarımız bilmedikleri ve derinliğini bilme dikleri sulara fotoğraf çekinmek, eğlence ve yüzme amacı ile girmesinler. Gölet-göllerde en çok boğulma vakaları su altındaki atıl kalan ağlardan kaynaklanıyor” denildi.           HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi