Gebelik fizyolojisi, gebelikte beslenme, doğuma hazırlık ve doğum çeşitleri, gebelik egzersizleri, gebelikte stresle baş etme yolları, yeni doğan bakımı, anne sütünün önemi ve emzirme teknikleri, loğusalık ve aile planlaması gibi pek çok konuda eğitimler alan anne adaylarına katılım sertifikalarını verildi.
Yozgat’ta 2017 yılında açılan İlk Şehir Hastanesi olarak Türkiye’nin ilk Anne Dostu, Bebek Dostu unvanına sahip Şehir Hastanesi’nde Başhekim Uz. Dr. Mustafa kozan ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Fatih Erdem’in, katılımlarıyla Gebe Okulu’ndan mezun olan anne adaylarımıza sertifikaları verildi.
Alanında deneyimli ve eğitimli Ebe Demet Civan, Fizyoterapist İrem Gökçe, Ergoterapist Vesile İlay Göngür eşliğinde  anne adaylarına 5 haftalık eğitim verildi.
Anne adayları eğitim sürecince,  Gebeliğin oluşumuz ve fizyolojisi, Gebelikte tehlike belirtileri ve önlemler, Gebelikte günlük yaşam ve beslenme, Doğum süreci ve doğum ağrısı ile ilaçsız baş etme yöntemleri ( egzersiz, nefes egzersizi, masaj vb.),  Yenidoğan özellikleri-bakımı-yıkanması-masaj, Anne sütü ve emzirme, Anne adaylarımızdan doğmamış bebeklerine mektup, Lohusalık, Aile Planlaması konularında eğitimler yapılmış olup, Nefes egzersizi, meditasyon, gebelik egzersizi uygulamalarıyla desteklendi.
Ayrıca anne adayları bilgi ve beceri kazanarak mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.
Eğitim sonunda doğum odaları gezdirilen ve ebelerle tanıştırılan anne adaylarına katılım belgeleri verildi. Eğitim alan anne adayları bu eğitimler ile kendilerini daha güvende hissettiklerini, daha bilinçli olduklarını ve ne yapacaklarını bildikleri için daha rahat hissettiklerini ifade edip gebe okulu çalışanlarımıza ve hastane yönetimimize teşekkür ettiler.
Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, “
Amacımız tüm gebelerimizin bu bilinçle hareket ederek anneliği ve babalığın farkındalığını hissetmesidir. Yozgat Şehir Hastanesi olarak hastanemize başvuran tüm gebelerimizi Gebe Okulumuza davet ediyoruz” dedi.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi