AK Parti  Yozgat’ta büyük bir oy kaybına uğrarken değişim sinyalleri verilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde geniş kapsamlı bir çalışma başlatılırken, il, ilçe, kadın ve gençlik kolları teşkilatlarının yenileneceği konuşulmaya başlandı. Yozgat’ta başarısız bir seçim süreci geçiren ve bir çok belediyeyi kaybeden AK Parti’de faturanın teşkilatlara kesileceği ileri sürüldü. Yozgat’ta il teşkilatının değişmesine kesin gözüyle bakılırken, 15-16 Mayıs’ta yapılacak il başkanları toplantısının ardından düğmeye basılması bekleniyor.  
Genel ve yerel seçimlere ilişkin hazırlanan raporların konuşulacağı toplantıda ayrıca teşkilatlara yönelik hazırlanan geniş kapsamlı raporlarda masaya konacak. Raporlar ışığında genel merkez başta olmak üzere il teşkilatlarında da büyük bir değişime gidileceği belirtiliyor.
REVİZYON BEKLENTİSİ
AK Parti’de start verilecek kongreler öncesinde teşkilatlar revizyon edilecek. Yozgat’ta il başkanlığı için bir çok isim konuşulmaya başlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yozgat’ın da aralarında bulunduğu, hayal kırıklığı yaşanan illere özel çalışma talimatı verdiği ileri sürülüyor.
Yozgat’ta yaşadığı oy kayıpları ile bir çok belediyeyi kaybeden AK Parti’de teşkilatlara yönelik yeni bir planlama yapılacağı konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayal kırıklığı yaşadığı illerin başında gelen Yozgat’ta oy kayıplarının nedenleri üzerinde bir dizi çalışmalar yapılarak ön rapor hazırlandığı ifade ediliyor.
Vatandaştan uzak siyaset yürüten teşkilatların görev alınmasının gündeme geldiği ileri sürülürken, revizyonun geniş çaplı olması bekleniyor.
Teşkilatlar arasındaki uyumsuzluğun giderilmesi için de değişim ve yenilik üzerinde durulduğu edinilen bilgiler arasında bulunuyor.
DÜĞMEYE BASILDI
AK Parti'de Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 31 Mart seçimlerinin ardından geçtiğimiz hafta toplanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kendi bünyemizle gerekli değişimi gerçekleştireceğiz" açıklamaları sonrası gözlerin çevrildiği kritik toplantıda, bazı isimlerin görevden alınabileceği konuşuluyor. 
Aylardır konuşulan değişimin teşkilatlardan başlayacağı belirtilirken, en çok oy kaybının yaşandığı il ve ilçeler için önemli kararların alınabileceği iddia edildi.
AK Parti’nin 15-16 Mayıs tarihlerinde yapacağı il başkanları toplantısıda 
31 Mart'ta yaşanan ciddi oy kaybının detaylıca masaya yatırılacak.
İl teşkilatlarının oy kaybına yönelik hazırlanan raporlar ve saha araştırmaları Erdoğan’a sunulacak. Toplantıda il başkanları neden oy kaybı yaşandığına yönelik kendi görüşlerini de belirtecek.
Yerel seçimin faturasının da yavaş yavaş kesilebileceği de gündemde. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak kritik toplantıda bazı isimlerin görevden alınabileceği kulislerde konuşulurken, Erdoğan’ın değişime yönelik dikkat çekici mesajlar vermesi bekleniyor.
OY KAYBININ YAŞANDIĞI 
İL VE İLÇELER GÜNDEMDE
AK Parti'deki aylardır konuşulan değişim dalgasının teşkilatlardan başlaması öngörülüyor. Özellikle oy kaybının büyük olduğu yerlerde il ve ilçe başkanlıklarında bir takım değişikliklerin yaşanabileceği belirtiliyor. Bu kapsamda il ve ilçe başkanlarının profillerinin de nasıl olacağı da değerlendirilecek.
                          ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi