Yozgat’ta yarın gerçekleştirilecek olan yerel yönetim seçimlerinde 300 bin 472 seçmen toplam bin 310 sandıkta oy kullanacak. İl merkezi, ilçe ve belde merkezlerindeki seçmenler, belediye başkanı, belediye meclisi, il genel meclisi ve muhtarlık olmak üzere 4 oy pusulası ile tercihini yapacak. Köylerde ikamet eden seçmen ise il genel meclisi ve muhtarlık için oyunu verecek.
Yüksek Seçim Kurulu, Pazar günü yapılacak yerel yönetim seçimlerinde oy kullanacak seçmen ve sandık sayılarını belirleyerek ilan etti. Buna göre Yozgat’ta 300 bin 472 seçmen toplam bin 310 sandıkta oy kullanacak. Seçimlerde görev yapacak görevlilerin eğitim çalışmaları tamamlandı, oy pusulaları görevlilere ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca teslim edildi. 
Yozgat il genelinde 300 bin 472 seçmen, Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde bin 310 sandıkta oy kullanacak. Oy kullanacak seçmenler, yeni dönemde görev yapacak Yozgat merkez, Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı, Yerköy ilçe, 22 belde olmak üzere toplam 36 belediye başkanı ile belediye meclisi üyelerini belirleyecek. Yozgat il merkezi ve köylerini temsilen 5, Akdağmadeni 3, Aydıncık 2, Boğazlıyan 3, Çandır 2, Çayıralan 2, Çekerek 2, Kadışehri 2, Saraykent 2, Sarıkaya 3, Sorgun 5, Şefaatli 2, Yerköy 3, Yenifakılı 2 0lmak üzere 36 İl Genel Meclisi üyesi, 555 köy muhtarı ile mahalle muhtarları seçilecek. 
İL MERKEZİNDE 60 BİN 733 SEÇMEN OY KULLANACAK
Yozgat il merkezinde 60 bin 733 seçmen 187 belirlenen merkezlerde, 1 cezaevi ve 1 seyyar sandıkta belediye başkanlığı, mahalle muhtarlığı, il genel meclisi, belediye meclisi için oy kullanacak. 11 bin 849 seçmen ise 100 belirlenen merkezlerdeki sandıklarda, 2 cezaevinde bulunan sandıkta köy muhtarlıkları ve il genel meclisi üyelikleri için oy verecek.
İLÇELERDEKİ SEÇMEN 
VE SANDIK SAYISI
Akdağmadeni ilçesinde 28 bin 593 seçmen 135 sandıkta, Aydıncık ilçesinde 7 bin 657 seçmen 38 sandıkta, Boğazlıyan’da 25 bin 378 seçmen 96 sandıkta, Çandır’da 3 bin 458 seçmen 15 sandıkta, Çayıralan’da 9 bin 297 seçmen 42 sandıkta oy kullanacak. Çekerek’te 70 sandıkta 14 bin 152 seçmen, Kadışehri’nde 39 sandıkta 7 bin 474 seçmen, Saraykent’te 35 sandıkta 7 bin 911 seçmen, Sarıkaya’da 108 sandıkta 23 bin 928 seçmen oyunu kullanacak. Sorgun’da 229 sandıkta 57 bin 904 seçmen, Şefaatli’de 69 sandıkta 11 bin 254 seçmen, Yenifakılı’da 20 sandıkta 4 bin 352 seçmen, Yerköy’de 123 sandıkta 26 bin 532 seçmen oy verecek.
Yozgat İl merkezi, ilçe ve beldelerde seçmenler belediye başkanlığı, belediye meclisi, il genel meclisi ve mahalle muhtarlığı için oy kullanacak. Köylerde ise seçmen köy muhtarlığı ve il genel meclisi üyelikleri için sandığa gidecek.
İŞTE ADAYLAR
Yozgat Belediye Başkanlığı için AK Parti'den Celal Köse, İYİ Parti'den Mustafa Görkem Taştan, Demokratik Sol Parti’den Zehra Atakan, Yeniden Refah Partisi'nden Kazım Arslan, DEM Parti'den Merve Eylül Bütün, Zafer Partisi'nden Mustafa Kemal Masarifoğlu, Halkın Kurtuluş Parti’nden Erol Kıyak, Türkiye Komünist Hareketi'nden Semih Güldalı, Bağımsız Türkiye Partisi'nden Beyzanur Konuk, Yeni Türkiye Partisi'nden Selahattin Yüksel, CHP’den Özkan Şen gül, Hür Dava Partisi’nden Ramazan Zorlu, Hak ve Özgürlükler Partisi’nden Feyzi Kaplan, Millet Partisi’nden Miraç Deniz, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ömer Açıkel, Demokrasi ve Atılım Partisi’nden Mesut Yıldırım, Saadet Partisi’nden Ziya Koçak, Bağımsız Bekir Korkmaz yarışacak.
YSK  BİR KEZ DAHA UYARDI
Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde oy kullanma esnasında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili verdiği bilgilerle vatandaşları uyardı. Büyükşehirlerde 4; diğer şehirlerde ise 3 oy pusulası tek zarfla sandıkta yerini alacak
Mahalli İdareler Genel Seçimlerine günler kala, sandıkta vatandaşları neler beklediği merak konusu oldu. Konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulunan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmenler için oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı. Oyun geçerli ya da geçersiz sayılacağı hallerden bahseden YSK, oy pusulasının, sandık görevlileri tarafından verilen çift mühürlü zarfa koyulması gerektiğine dikkat çekerek, zarfın içerisine pusula harici başka bir şeyin koyulmaması gerektiğini belirtti.
OY PUSULASINDAKİ 
MÜHRE DİKKAT!
Seçmenlerin oy kullanırken bilmesi gerekenlerle ilgili de bilgi veren YSK, yaptığı bilgilendirme metninde oyun geçerli ya da geçersiz sayılacağı hallerden bahsediyor. Birleşik oy pusulasının sandık kurulunca verilen çift mühürlü zarfa koyulması gerektiği belirtilirken, zarf ve oy pusulasının rengi ve biçimine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulanarak, “Sandık kurulunca verilen o seçim için düzenlenmemiş biçim ve renkte olan birleşik oy pusulaları ve zarfı geçersiz olacaktır.” bilgilerine yer verildi. Ayrıca oy pusulasının arka kısmında da sandık kurulu mührü olması gerektiğini anımsatan YSK, ‘Mührü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir” ifadelerini kullandı. Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası beyaz, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula turuncu, belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası mavi, belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise sarı renkli olarak belirlenirken seçmenler, tüm oy pusulalarını tek zarfa koyacak.
ZARFIN İÇERİSİNE OY PUSULASI
DIŞINDA BİR ŞEY KOYMAYIN
YSK’nın açıkladığı ve oy pusulasının geçersiz sayılmaması için açıklanan uyarılar ise şu şekilde: “Birleşik oy pusulasına imza atmayın, herhangi bir işaret koymayın. Tercih ettiğiniz partinin ya da bağımsız adayın mührünü, dışına taşırmamaya dikkat edin. Birden fazla parti ya da bağımsız adaya mühür atmayın. Zarfın içerisine birleşik oy pusulası haricinde broşür, not, kağıt gibi herhangi bir şey koymayın.”  HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi