Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, çocuklarda sünnet yaşı ve psikolojisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 Sünnet yaşı ile ilgili birbirinden farklı pek çok görüş olduğunu belirten Şahin, yapılan araştırmalar sonucu yaygın olarak sünnetin 7 yaş öncesinde ve mümkünse doğumdan sonraki ilk üç yıl içerisinde yapılmasının önerildiğini söyledi. 
Yapılacak büyük karşılaştırmalı çalışmalarla ideal sünnet yaşının daha fazla aydınlatılacağını belirten Şahin, çocukların soyut düşünme yeteneği nin henüz gelişmediği dönemlerde sünnet edilmelerinin daha az travma etkisi oluşturabileceğini kaydetti. Sünnetin mümkün olan en erken dönemde yapılması gerektiğini belirten Şahin, “Çocukta soyut düşünme yeteneğinin gelişimi tamamlanmadan ve özellikle okul arkadaşlarıyla etkileşim başlamadan sünnet gerçekleştirilmelidir” diye konuştu. 
BEBEKLİK DÖNEMİNİ 
TERCİH EDİN 
“Sünnet, çocuklarda az ya da çok psikolojik bir travmaya yol açar” diyen Şahin, şunları söyledi: 
“Okula giden ve gitmeyen çocukların sünnet tepkileri arasında son derece büyük farklılıklar vardır. Okulda duyduğu sünnet hikâyeleri veya balta şakaları çocukları son derece korkutur. Şunu asla unutmamak gerekir ki sünnet çocuklarda az ya da çok psikolojik bir travmaya yol açar. Bu etkilen menin hangi yaşta ne düzeyde olduğu veya kalıcı olup olmadığı net olarak bilinmemektedir. Tüm bu tartışmalar dan uzak kalmak isteyen ve psikolojik etkilenme açısından risk almak istemeyen ailelere önerim, sünnet için bebeklik dönemini tercih etmeleri yönünde olacaktır.”
                     SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi