Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, sabah ve akşam saatlerinde güneşin etkisiyle uzun yolculuklarda yorgun olan sürücülerin uykusunun gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi.
Sürücülerin yola çıkmadan bir gün önce erken uyuması, erken saatte yola çıkması ve uyku getirecek ilaçlar kullanmaması gerektiğini belirten Bakıcı şöyle konuştu:
“Özellikle sabah saatlerinde doğuya, akşam saatlerinde ise batıya yolcuk yapan sürücüler güneşten oldukça fazla etkilenir. Güneşin uzun yolcuklarda yorgun olan sürücülerde uyku yapması mümkün. Bayram tatili için sabah ve akşam güneşin yüzeye paralel olduğu saatlerde yapılan yolculuklarda çok daha dikkat edilmelidir. Serin havada yapılan yolculuklarda sürücüler çok daha dikkatli ve dinç oluyor.”
Bakıcı, bayram öncesi gidiş, bayram tatili ve bayram sonrası dönüşlerde trafikteki araç sayısının 10 kat daha artacağını düşündüğünü belirtti.
-  Molalarda, egzersiz önerisi 
Bakıcı, uzun yolculuklarda acele edilmemesi ve trafik kurallarına uyulması gerektiğini söyledi. Sürücülerin, 2 ya da 3 saatte, bir ya da iki kez 20 dakikalık molalar verebileceğini belirten Bakıcı, şöyle devam etti:
“Bu molalar esnasında sürücüler vücut egzersizi yapmalıdır. Egzersiz, uzun yolcuklarda sürücülerin vücutlarında oluşan uyuşukluğun giderilmesine yardımcı olacaktır. Bu da sürücünün yeniden dikkatini toplaması ve üzerindeki halsizliği atmasını sağlayacaktır. Gece yolcuğu yaz dolayısıyla serindir ama bazı sürücüler gece yola çok hakim değildir. Gece seyahatleri gündüz kadar emniyetli değildir. O bakımdan sürücülerin bilhassa geceleri daha dikkatli olmalarını istiyoruz.”
Bakıcı, sürücülerin yolculuk sırasında telefon ya da teyp gibi dikkat dağıtacak işlerle uğraşmaması, tüm dikkatini yola vermesi gerektiğini dile getirdi.
Bir anlık dikkatsizliğin kötü sonuçlara neden olabileceğini vurgulayan Bakıcı, “Sürücülerimiz, uyarılarımıza dikkat ederek trafik kurallarına en iyi şekilde riayet ederse kaza riskleri de azalacaktır. Sürücü ve yolcuların güvenli seyahati için daima emniyet kemerlerini takmaları gerekiyor. Hem sevdiğimiz insanları hem de ziyarete gideceğimiz insanları üzmemek açısından daha dikkatli araç kullanmalıyız” diye konuştu.
                    SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi