Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından düzenlenen Tarımda Kadın Emeği Zirvesi'ne Yozgatlı kadınlar da katıldı. Programda, TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü ve beraberindeki kadın kooperatifler de yer aldı. Yozgatlı kadınlar, ürettikleri ürünleri sergileyerek hem Yozgat’ın tanıtımına hem de yöresel ürünlerin tanıtımına katkı sağladılar.  
Programa katılan kadın yatırımcılardan Nimet Türker, Aydıncık’ta kadınlar tarafından işlenmiş yerel ürün Ametist Taşı ve yöreye ait İğne oyasından yapılan Cehirlik Lale'sini Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye taktim ettiler. Ayrıca Sorgun’da Fide Serası kuran Kadın Yatırımcı Munise Çetin 'de Emine Erdoğan’dan programda plaket aldı.
TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Tarımda Kadın Emeği Zirvesi adlı programında Yozgat il Koordinatörlüğü olarak yer aldıklarını söyledi.
 Türker, “Kurumumuzdan destek alan girişimci kadınların bir araya geldiği programda Yozgat il Koordinatörlüğümüzden destek alan kadın yatırımcımız Munise Çetin de törende plaket alan yatırımcılar arasına dahil oldu” dedi.
Stantta, kadınların ürettikleri ürünleri sergilediğini belirten Türker, bu zirvenin hem Yozgat’ın tanıtımı hem de yöresel ürünlerin tanıtımı için büyük bir fırsat oluşturduğu, kendileriyle birlikte zirveye katılan  kooperatiflerin de bu tanıtım faaliyetlerine büyük bir katkı sağladığı ifade etti.
Türker, zirvede
"Kırsal Alan ve Kadının Kırsal Ekonomik Hayata Katılımı", "Kırsal Alanda Kadın Yatırımlarına Yönelik Destekleme Mekanizmaları", "Kırsal Alanda Kadının İstihdamı ve Örgütlenmeye Katılımı", "IPARD Programı ve Kadın", "Kırsal ve Agro Turizm", "Kadın ve Ata Tohumu" ile "IPARD III Programı Tanıtımı" konulu oturumların düzenlendiğini, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından alanında yetkin isimler katılacak ve kadının kırsal kalkınmadaki rolü ile bu rolün daha da güçlendirilmesi için olası yeni stratejiler ele alındığını aktardı. 
                   SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi