Yozgat'ta ormanlık alanlarda 15 Eylül’e kadar Saat 20:00 - 07:00 arasında ateş yakma yasağı getirildi.
Havaların ısınmasıyla birlikte yangın riskinin arttığı yaz mevsiminde, olası orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışmaların ele alındığı Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplantısı Vali Ziya Polat başkanlığında gerçekleştirildi.
Yozgat Valiliği, mevsimsel muhtemel yangın olaylarına karşı yaptığı değerlendirme sonunda, 15 Eylül’e kadar ormanlık alanlarda Saat 20:00 - 07:00 arasında ateş yakma yasağı uygulamasını devreye soktu.
Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında gerçekleştirilen Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, bir dizi kararlar alıp, ilgili kurumlara tebliğ etti.


Alınan kararda, ‘’Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgemizde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, ilimizde orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korunmak amacıyla gerekli kararlar alınmıştır’’ denildi. 
Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında 15 Eylül 2023 tarihine kadar Yozgat il sınırları içerisindeki ormanlık alanlarda saat 20:00 - 07:00 arasında ateş yakma yasağı getirildi.
Ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek, piknik yapmak, mangal, semaver, ateş yakmak, orman yangınına sebebiyet verebilecek maytap, havai fişek malzemelerin kullanılması yasaklandı. Orman içi, orman bitişiği, ormanla ilişiği olmayan köy ve mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bal ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması halinde sorumlular hakkında yasal işlem başlatılacak. 
Yozgat Çamlığı Milli Parkı ile il genelindeki tüm ormanlık ve piknik alanlarında ise saat 20:00 - 07:00 arasında mangal, semaver ateş yakılmasına da yasak konuldu. Muhtemel yangın olaylarına karşı tüm itfaiye ekiplerinin 24 saat esasına göre hazır tutulmaları, güvenlik ekiplerinin de ormanlık alanlar ve çevresinde gerekli denetimleri aksatmadan yerine getirmeleri de alınan kararda yer aldı.       
Yozgat Valisi Ziya Polat, “Haziran ayının yağmur açısından bereketli geçtiğini ve güneşli havaların yeni görülebildiği şu günlerde orman yangınları ile mücadele konusunda kararlar aldıklarını söyledi.
Polat “Güneşin yansımalarını görüyoruz. Orman yangınları ile mücadele konusunda toplantımızı yaptık. Özellikle Çamlık ve Akdağmadeni ormanları bölgesinde tedbirler ile ilgili görüşerek bazı yasaklama kararları aldık. Akşam saat 20:00’den itibaren Çamlık ve il genelindeki tüm ormanlık alanlarda ateş yakılmasını yasakladık” dedi.
15 EYLÜL’E KADAR KISITLAMA
15 Eylül’e kadar akşam 20:00’den 07:00 sattlerine kadar Çamlık Milli Parkında ve İl genelindeki tüm ormanlarda ateş yakılmasının yasaklandığının altını çizen Polat, “Gündüz saatlerinde ormanlara girişlerde herhangi bir kısıtlama ve sıkıntı yok ama akşam 20:00’den, 07:00 sattlerine kadar ilimiz genelindeki tüm ormanlarda ateş yakılması yasaklandı. Özellikle Çamlık bölgemiz ve Akdağmadeni ormanları bölgesinde iki itfaiyeyi gece gündüz nöbetçi bırakacağız. İki taraftan da sıkıntı olursa müdahale için önlem aldık. Biri Belediyenin İtfaiye ekibi diğeri ise Orman İşletme Müdürlüğümüzün olmak üzere iki itfaiye nöbetçi olacak. İl Emniyet Müdürlüğümüzün Toma’sını da Polis Okulumuzun bahçesinde yedek kuvvet olarak bekleteceğiz” ifadelerini kullandı.
ÇAMLIĞIMIZA VE DOĞAYA 
SAHİP ÇIKMALIYIZ
Yozgat Valisi Ziya Polat, “Tüm hemşehrilerimizden ve misafirlerimizden Çamlığımıza sahip çıkmalarını isteyerek, Çamlık bu şehrin en önemli markasıdır. Çamlığı korumak sadece bizim değil hepimizin görevidir. Lütfen dikkatli olalım, elimizdeki kıymetin değerini bilelim. Çamlık Yozgat’ın en önemli markası. Bu şehri güzelleştiren, bu şehre özellik veren en önemli yer Çamlık. Bunun için sadece kurumlarımızın aldığı terbirler ile yasaklamalar ile değil milletin bir ferdi olarak, Yozgat’ın sevdalıları olarak yaptığımız pikniklerde, tedbirli olalım. Çamlıkta sabah ve akşam saatlerinde gezen vatandaşlarımız her hangi bir şey olduğu zaman 112 acil çağrı merkezini aramalılar. Bizim orada vatandaşlarımız yürüyüş yapıyorlar onlar destek oluyor, motorcu ekiplerimiz destek oluyor, emniyet, jandarma ve orman müdürlüğünden bir ekip oluşturup hafta sonları özellikle alanda olacaklar. Kurallara, alınan kararlana uymayan arkadaşlarımızı uyaracaklar. Bu işi ceza anlamında değil, sevgi anlamında, doğa sevgisi anlamında çamlığa sahip çıkmamız anlamında düzelteceğimizi düşünüyorum. Sadece çamlığa değil doğaya sahip çıkalım. İnşallah kazasız, belasız ve yangınsız bir sezon olmasını diliyorum” diye konuştu.                            
                 HABER : SEVİLAY KAYAASLAN

Editör: Hakimiyet Gazetesi