TEMA Vakfı “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi” hayata geçiriyor.
İklim değişikliği konusunda bugüne kadar başta çocuklar, gençler ve kadınlar olmak üzere toplumun her kesimine yönelik projeler yürüten TEMA Vakfı, eğitim ve farkındalık projelerine bir yenisini daha ekliyor. 
TEMA, politika geliştirme ve kapasite artırma çalışmalarının yanı sıra çocuk ve gençlere yönelik eğitim ve farkındalık projelerini de önceliklendiriyor. Türkiye genelinde başlatılan çalışma kapsamında  TEMA Vakfı Yozgat İl Temsilciliği iklim değişikliğine dikkat çekecek. Temsilcilik tarafından iklim değişikliğine karşı farkındalık oluşturmak için bir proje hayata geçirecek.
TEMA Vakfı Yozgat İl Temsilcisi Abdullah Abdülkadir Karaduman, Çocukların doğaya yabancılaştığı bu dönemde, yaşam becerilerini çocuklara kazandıracak şekilde planlamanın yapılması gerektiğini söyledi.
Karaduman, çocukların ve gençlerin iklim değişikliği üzerine derinlemesine düşünmelerini ve yeni yetkinlikler geliştirmelerini hedeflediklerini vurguladı. 
Başka bir Dünya’nın olmadığına vurgu yapan Karaduman, “İklim değişikliğinin bugüne kadar insanlığın karşılaştığı en büyük ortak sorun olduğu bugün Dünya’nın en prestijli kurumları ve bilim insanları tarafından kabul edilmiş durumdadır. Bugün gelinen nokta itibarıyla iklim değişikliği, değişiklikte yaşanan hız ve bu değişikliğe karşı alınması gereken önlemlerin ivediliği sebebiyle iklim krizi olarak tanımlanmaktadır. TEMA Vakfı, iklim değişikliğinin; geri dönülemez noktaya gelmeden ve dünyanın üzerine medeniyetlerimizi kurduğumuz koşullarını kaybetmeden durdurulması gerektiğini savunmaktadır.  Bu süreçte çocukların ve gençlerin konuyla ilgili farkındalıklarının artması çok önemlidir. İklim Değişikliği ve Farkındalık Projesi Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile TEMA Vakfı tarafından tasarlanan bir doğa eğitimi projesidir. Projenin amacı; çocukların ve gençlerin hava durumu, mevsimler, iklim, iklim değişikliğinin nedenleri ve sonuçları, iklimin insan faaliyetleri sonucunda nasıl etkilendiği ve sürdürülebilir yaşam becerileri hakkında farkındalık geliştirmelerine destek olmaktır. Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul ve liseye giden çocukların ve gençlerin gelişimsel özellikleri dikkate alınarak tasarlanan eğitim içerikleri ve materyalleri, İklim TEMA Eğitim Portalında (www.iklimtema.org) da öğretmenlerle buluşturulmaktadır” dedi. 
ÖĞRENCİLERE YÖNELİK OLACAK 
Başvuru süreci ve projenin eğitim etkinliklerine de değinen Karaduman  “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi kapsamında 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı'nın ilk döneminde ilkokul seviyesinde 3. ve 4. sınıf ile ortaokul seviyesinde 5. ve 6. Sınıfta okuyan öğrencilere ulaşmayı hedefliyoruz. Projeye başvuru yapmak isteyen öğretmenlerimiz İl Temsilciliğimizle iletişime geçebilirler.  Okullarda yüz yüze uygulanan etkinlikler kapsamında ilkokul ve ortaokul seviyesi için hazırlanan eğitim etkinlikleri çocukların mevsimler, iklim, iklim değişikliğinin nedenleri ve sonuçları, insan faaliyetlerinin doğaya etkisi ve günlük hayatta uygulanabilecek çözüm önerileri gibi konularda farkındalık geliştirmeleri amacıyla hazırlanmıştır. Sınıf içi eğitimler, interaktif bir sunum ve eğitici bir film ile desteklenmektedir. Proje, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile sınıflarda uygulanan sınıf içi eğitim etkinliklerini ve 81 ildeki tüm eğitim kademelerindeki öğretmenlerin içeriklere ulaşabilmesi amacı ile tasarlanan İklim TEMA Eğitim Portalı’nı kapsamaktadır” diye konuştu.
BÜTÜN İLLERİ KAPSIYOR
İklim değişikliği eğitimi konusunda Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan İklim TEMA Eğitim Portalı (www.iklimtema.org) hakkında bilgi veren Karaduman “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi kapsamında çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak geliştirilen eğitim materyalleri ve etkinlik uygulamalarının öğretmenlere ulaşabilmesi amacıyla Mayıs 2023’te öğretmenlerin kullanımına açılmıştır. Portal, 81 ildeki öğretmenlere etkinlik önerileri, eğitici filmler, sunumlar, posterler, e-kitaplar ve uzman yazılarının da aralarında bulunduğu zengin eğitim içerikleri ve materyaller sunmaktadır. Portala Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardaki tüm okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğretmenleri üye olabilir” ifadelerine yer verdi.
                          HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi