TKDK  toplantı salonunda Proje hazırlayan Danışman Firmalara Yönelik IPARD III Programı Birinci Başvuru Çağrı Dönemi tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Toplantıya TKDK İl Koordinatörü Selim Türker, TKDK Uzmanları ve danışman firma yetkilileri katıldı. TKDK İl Koordinatörü Selim Türker, Tarım ve Orman Bakanlığının kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 21 Mart 2024 tarihinde IPARD III Programı Birinci Başvuru Çağrı İlanına çıkıldığını hatırlattı.
Türker, “ “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” kapsamında; Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Yumurtanın İşlenmesi ve Pazarlanması, Sektörlerinde sunulacak projelerin yapım işleri, makine-ekipman ile hizmet alımları ve görünürlük harcamalarına yönelik giderler desteklenecektir. Hibe oranı %50 olup üretici örgütlerinin yapacağı ortaklaşa yatırımlarda bu oran %70’e kadar çıkabilecektir.  Yenilenebilir enerji, döngüsel ekonomi ve atık yönetimi ile ilgili olarak yapılacak harcamalar için de ilave olarak %10 oranında hibe desteğinden faydalanılabilecektir. Girişimcilere toplam 66 milyon avro hibe desteği sağlanacaktır. Başvurular, 9 Mayıs 2024 tarihine kadar yatırım yapılması planlanan şehirdeki TKDK İl Koordinatörlüğüne veya TKDK İl İrtibat Ofisine yapılabilecektir” dedi.
Türker, TKDK hibe destekleri ve başvuru koşulları gibi konularda bilgiler verdiğimiz toplantıya ilgi gösteren Danışman firmalara teşekkür etti.                 SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi