Diyetisyen Büşra Durak  Ramazan Bayramında beslenme konusunda uyarılarda bulundu. 
Durak, Ramazan Bayramı’nda dengeli beslenme konusunda bilgiler verdi.  Durak, Bayramda  doğru porsiyonda tatlı tüketiminin sağlıklı beslenme rutinini  bozmayacağına değindi.
Bayram, seyahat veya ev ziyaretleri gibi kendi mutfağın dışına çıkılan durumların sağlıklı beslenmeye dikkat eden ve diyet yapan bireyler için zor olduğunu ifade eden Durak, “Kontrolü bırakmadığınız sürece bu özel zamanları sosyal çevrenizden uzak kalmadan ve stres yaşamadan geçirmek mümkündür. Önemli olan neyi, ne kadar, nasıl ve ne zaman tükettiğinizdir. Bayram süresince ziyaretlerde ve evde karşılaşabileceğiniz durumlardan bazılarını değerlendirelim” dedi.
TATLIYA DİKKAT
Ramazan ayında öğün sayısının neredeyse ikiye düştüğünü dile getiren Durak, "Ramazan ayını ve oruç tutmayı sonlandıran, normal yemek yeme düzenine dönüşü başlatan Ramazan Bayramı’nda beslenmeye sağlıklı başlangıç yapılması önerisinde bulundu.
Bayram ziyaretlerinde özellikle tatlı, şekerleme, draje ve çikolata tüketimine dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulunan Durak, bu tür gıdalarla öğün geçiştirmenin yapılacak en büyük hatalardan biri olduğuna dikkati çekti.
DOĞRU PORSİYONDA 
TATLITÜKETİMİ
Bayram süresince gidilen her yerde yemek zorunda olunmadığına dikkat çeken Durak, “Doğru porsiyonda tatlı tüketimini sınırlayabilmenin sırrı ise açlık seviyenizle ilgilidir. ‘Gideceğim ziyaretlerde zaten yiyeceğim bu yüzden evde yemek yememeliyim’ algısı en çok yapılan hatadır. İkramlıklar çoğunlukla basit şeker ve yağ içeriği yüksek besinlerdir. Kendi öğününüz ise tokluk süresini uzatan ve yağ içeriği dengeli besilerden oluşmalıdır. Öğünüz ve ikramlıklar denk içerikli olmadığından birbiri yerine tüketmeniz doğru bir karar olmayacaktır” şeklinde konuştu.
HAREKET EDİN
Bayramın bir haftalık tatil sürecine denk gelmesinin ruha ve bedene zaman ayırmak için bir fırsat olacağını kaydeden Durak, “Sabah erken saatlerde yapılan yürüyüş güne zinde başlamanıza ve günün yoğunluğuna girmeden harekete geçme imkanı sağlamış olacaktır. Bayram ziyaretlerine giderken araba yerine yürümeyi tercih etmek veya arabayı uzağa park etmek, asansör yerine merdiven kullanmakta günlük aktivite düzeyinizi artırmak adına önemlidir” ifadelerini kullandı.       ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi