Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından Adli ve İdari Yargı 2023 Yılı Ana Kararnamelerine ilişkin çalışmalar bugün itibarıyla tamamlanarak karara bağlandı. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 2023 yılı Adli ve İdari Yargı Kararnamesi'ni yayımladı. Kararnameye göre 3 bin 36'sı adli, 387'si idari yargı olmak üzere toplam 3 bin 423 hakim ve savcının görev yerinde değişikliğe gidildi.
Kararname ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Hakimler ve Savcılar Kurulunun 2023 Yılı Adli ve İdari Yargı Kararnamesi ülkemize ve yargı teşkilatımıza hayırlı olsun. Hakim ve savcılarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, aileleri ile birlikte sağlık ve esenlikler temenni ederim. Adalete olan güveni daha da yukarılara taşımak için her kademedeki meslektaşlarımızla birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Eş durumuna bağlı atamalar kura kararnamesinin ardından yapılacak
HSK tarafından yayımlanan kararnameye göre kararname sonrası adli ve idari yargıda boş kalan kadrolara kura kararnamesi ile atamalar yapılacak. Eşi aday olan hakim ve savcıların eş durumuna bağlı atamaları kura kararnamesinden sonra yapılacak. 
Öte yandan Yozgat’a atanan ve Yozgat’tan ayrılan adli ve idari yargı mensupları ise şunlar:
İdari Yargıda Malatya İdare Mahkemesi Üyesi İsa Uykun  ve Hatay İdare Mahkemesi Üyesi Yusuf Engin Yozgat İdare Mahkemesi Üyeliğine atandı.
Yozgat İdare Mahkemesi Üyesi Mehmet Ali Hayta Erzurum Bölge İdare Mahkemesi Üyeliği’ne,     Yozgat İdare Mahkemesi Üyesi Tolga Şıvgın Malatya İdare Mahkemesi Üyeliği’ne, Yozgat İdare Mahkemesi Üyesi Mustafa Yılmaz Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Üyeliği’ne atandı.
Adli yargıda ise Adana Cumhuriyet Savcısı  Selçuk Karaköy, Demirci Cumhuriyet Savcısı Betül Ilıca,  Kadirli Cumhuriyet Savcısı Serdar Yılmaz Yozgat Cumhuriyet Savcılığı’na, Sorgun Hâkimi  Büşra Akşin, Elbistan Hâkimi Cihat Çerik,  Elbistan Hâkimi Ceren Çerik   İslâhiye Hâkimi Burak Dursun, Bahçesaray Hâkimi Ayşe Çetin Yozgat Hâkimliği’ne atandı.
Hikmet Ertunç Alisbah Diyarbakır Hâkimliği’ne, Esin Baskın Dönmez  Gaziantep Hâkimliği’neMuhammed Canbolat Hatay Hâkimliği’ne, Sıddıka Erden Şanlıurfa Hâkimliği’ne, Zeynep Gizem Erkek Üzüm İstanbul Anadolu Hâkimliği’ne, Hüsne Gökkaya  Gaziantep Hâkimliği’ne Emre Çakıroğlu Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na, Şahin Melik Yalçın Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.
         İHA /  SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi