YOZGAT ESNAFI KANSER OLDU

  6 Temmuz 2020 Pazartesi (1 yıl önce)
 4651
Reşit ÜNAL
Reşit ÜNAL

Yozgat esnafının durumunu ne olacak acaba?
Pandemi süreci, tatiller derken esnaf kepenk kapatma durumuna geldi. Bazı esnaflar siftahsız kapatma durumuna geldi. Kanser içten içe esnafı sardı, iyileşecek durumu kalmadı esnafın. Acaba hiç düşünen var mı? Bu böyle nereye kadar gidecek? Pandemi sürecinde esnafın % 90’ı verilen kredileri aldı. Ama sayılı gün çabuk geçermiş. Ödeme günleri gün geçtikçe yaklaşıyor. Böyle giderse bu insanlar o borçları ödeyemez.
Ben kendimden örnek vermek istiyorum. Bu konu hakkında.
Bazen milletvekilleri, bakanlar, kurum müdürleri, basın mensupları ile bir toplantıda otururken soruyorlar. Gazeteleri halen tek renk ofsetlerde mi basıyorsunuz? Renkli makinalar almayı düşünmüyor musunuz? Diye. Bizde evet halen tek renk makina kullanıyoruz diyoruz. Sanki Ankara’dan iş gönderiyorlar yapın diye.
Yozgat’ın devlet kurumları bile artık Yozgat dışından fiyat araştırıp bizim karşımıza geçiyorlar. ‘Biz dışarı firmadan böyle bir fiyat aldık. Bu fiyata siz yaparsanız işi, size verelim’ diyorlar yani bizi dışarı firmalarla bir tutuyorlar. Peki bu Yozgat esnafının ayıbı mı? Yoksa Yozgat esnafını bu hale getirenlerin ayıbı mı? Ay da yıl da bir Yozgat’a devlet büyüğü gelir oda üç beş kişi ile bir iki yere gider üç beş kişi ile boy gösterir.
Garibim Yozgatlıların çoğunun haberi bile olmaz Yozgat’a kimin geldiğinden… Sonradan öğrenirler onu da basın mensuplarının aracılığı ile gazetelerden okurlar.. Aaaa Yozgat’a bakan gelmiş diye şu gelmiş bu gelmiş diye. Yani anlayacağınız esnaf ya kendi imkanları ile ayakta kalacak ya da kansere yenik düşüp ölecek.
Bundan 10 sene sonra esnafın değerini anlayacaksınız ama çok geç olacak.
Neden mi? Çünkü şuan çoğu esnafın yanında yetişen eleman bile yok, çırak yok, kalfa yok. Halbuki bir sürü ihtiyacı olan, okuyamayan insan var ama esnafın o kişiye verecek ne parası, nede sigortasını karşılayacak gücü var.10 sene sonra bu umursamadığınız esnafı mum ışığıyla arayacaksınız ama iş işten geçmiş olacak. Bence bir an önce yetkililerin bu duruma el atması lazım…
Bbiz bir Ankara, İstanbul, İzmir veya diğer büyük şehirler gibi olamayız. Yozgat ve Yozgat’ın esnafı küçük olabilir ama siyasilerimiz büyük bizim onlar bir şeyler yapabilirler bence. Bu küçücük Yozgat’ın Türkiye de o kadar çok büyük yerlerde siyasileri var ki ama gel gör ki hepsi oralara gelene kadar Yozgat’lı idi. Oralara geldikten sonra onlarda büyük şehirli oldular artık.
Havasından mı suyundan mı bilinmez… Ama büyükşehire giden bir daha gelmek istemiyor buralara… Acaba biz onları oralı olsunlar diye mi seçtik? Yoksa buraların sıkıntılarını gidersinler diye mi seçtik? Bence biz Yozgatlılar olarak bir yerlerde yanlış yapıyoruz ama nerede yanlış yapıyoruz düşünmemiz lazım. Biz bu düşünceler ile kalkınamayız yerimizde sayarız diyeceğim ama durum ondan da kötü yerimizde saymaya razıyız ama gün geçtikçe gerilemeye başladık. Allah’ım zor durumda olan esnafımıza yardım etsin inşallah bir an önce Yozgat için Yozgatlılar için Yozgat esnafı için birileri bir şeyler yaparda bizde onları takdir ederiz. İşte Bu bizden biri deriz.
Sağlıklı günler dilerim.

Yorumlar