Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta Yerli mercimek çeşitlerimizin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında Yeşil Mercimek demonstrasyon ekimleri gerçekleştirildi.
Yeşil Mercimek üretiminde Türkiye'de birinci sırada yer alan Yozgat'ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yerli mercimek tohumluklarını çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak maksadıyla kışlık mercimek demonstrasyon ekimleri Sorgun’a bağlı Şahmuratlı köyünde yapıldı.
Demonstrasyon ekimine Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya ve İlçe Müdürü Yusuf Canbolat, İl ve İlçe teknik personeli ve çiftçiler katıldı.
Ekim sırasında açıklama yapan İl Müdürü Tanju Özkaya, insan gıdasının en temel besin kaynaklarından olan yemeklik baklagillerinin üretiminin artırılmasının Türkiye için büyük önem arz ettiğini söyledi. Yozgat'ın yemeklik baklagiller üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Özkaya,
 “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İlimizde bitkisel üretimi artırmak için değişik ürün gruplarında Araştırma Enstitüleriyle birlikte çalışmalar yapmaktayız. Yeşil mercimek üretiminde Yozgat  ülke genelinde birinci urumdadır. 2023 yılında Yozgat’ta 170.807 Dekar yeşil mercimek ekimi yapıldı.  Bu ekimlerden 19.764 ton üretim gerçekleşti. Bu üretimi daha da artırmak ve yerli çeşitlerimizi yaygınlaştırmak amacıyla demonstrasyon ekimleri yapıyoruz” dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı araştırma kuruluşlarınca geliştirilen daha çok verim veren çeşitlerin mevcut olduğunun altını çizen Özkaya, “Bu çeşitleri İlimiz çiftçilerine tanıtarak yaygınlaştırmak ve mercimekte verimi artırarak üretim miktarını daha da artırmayı hedefliyoruz.  İlimizde yeşil mercimek ekiminin en çok yapıldığı Merkez, Sorgun ve Sarıkaya ilçelerimizde 7 köyde 8 önder çiftçimizle birlikte 80 dekar alanda demonstrasyon çalışması yapıldı.
Bu çalışmalarda Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan yeşil mercimek çeşitlerinden Bozok – Karagül – Meyveci2001, Gümrah çeşitleriyle Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Sultan yeşil mercimek çeşitlerinin ekimleri yapılmaktadır. Yapılan bu demonstrasyonlar, İl ve İlçe Müdürlüğümüz personelince yakından takip edilecek,  hasadı çiftçilerimizle birlikte yapılarak çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır” ifadelerini kullandı.
                     ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi