Yozgat’ta 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’nin kaybı öne çıkarken, seçmenlerin sandığa gitmemesi dikkat çekti. Yozgat merkezde toplam 60 bin 733 seçmenden 48 bin 982’i sandığa giderek oyunu kullanırken 11 bin 751 seçmen seçimlere ilgisiz kaldı. Geçersiz oy sayısının bin 800  olduğu kent merkezinde AK Parti’nin üçüncü sıraya gerilemesi dikkat çekti.
Yozgat’ta 31 Mart Yerel seçimlerinde AK Parti tarihinin en büyük oy kaybını yaşadı. Kesin olmayan sonuçlara göre 2004 yılından bu yana AK Parti’nin kalesi olarak kabul edilen kent merkezinde oy kaybı 2019 seçimlerine göre yaklaşık yüzde 35 oldu.
Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da oldukça renkli bir seçim süreci yaşanırken, AK Parti bir çok belediyeyi kaybetti. MHP Yozgat’ta 7, AK Parti 5 ve Yeniden Refah Partisi 2 Belediye kazandı. Yozgat’ta Boğazlıyan, Yenifakılı ve Kadışehri seçimlerine itirazlar yapıldı.
Yozgat merkezde yerel seçim Yeniden Refah Partisi adayı Kazım Arslan’ın zaferiyle sonuçlandı.  Seçimde alınan oylar ve sandığa gitmeyen seçmenler dikkat çekti.
Yozgat’ta 60 bin 733 seçmenden 48 bin 982’i sandık başına gitti. 11 bin 751 seçmenin sandığa gitmedi kent merkezinde bin 800 oy geçersiz sayıldı.
SERT TEPKİ
AK Parti’nin kalesi konumunda bulunan Yozgat’ta, seçmen sandıkta sert tepkisini gösterdi. Ekonomi başta olmak üzere istihdama yönelik yatırım beklentisinin havada kaldığı kentte, seçmen sandıkta mesajlarını verdi. Sandığa giden vatandaşlar yerel seçim için oylarını kullanıp 5 yıl için belediye başkanlarını seçtiler.
           ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi