Yozgat, siyasette adeta belirleyici bir aktör olarak öne çıkıyor. Türk siyasetinde iktidarlara büyük destek veren Yozgat, Anavatan Partisi, Refah Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ni birinci parti konumuna getirdi. 
Yozgat verdiği kararlarla siyasetin değil milletin kalesine dönüştü.
Türkiye, 31 Mart’ta yine bir kritik seçime gidiyor. Yerel seçimler propagandasını yürüten siyasi partiler son günlere girilirken seçmene yönelik çalışmalarını hızlandırdılar. Milletin vereceği kararla yeni sistem ve yeni anayasa üzerinde planlamalar yapan siyasiler, bir an bile boş durmuyor. 
YOZGAT’IN KARARI 
ÜLKENİN GELECEĞİ 
Türk siyasetinin önemli merkezleri arasında bulunan Yozgat, 31 Mart’ta da belirleyici olacak. Geçmiş dönemlerdeki seçimlerde ve masaya konan sandıklarda iktidarları belirleyen Yozgat, 31 Mart’ta ki kararıyla da sonuca etki edecek. Türk siyasetinde Anavatan, Refah, MHP ve AK Parti’nin iktidar ol masında Yozgat’tan çıkan sonuçlar yön gösterici oldu. Yozgat’tan yüksek oranda oy alan siyasi partiler iktidar olurken, Yozgat seçmeni bir çok siyasi partiyi de kenarda tutmasını bildi. 
SİYASİLERİN DEĞİL
MİLLETİN KALESİ 
Muhafazakar kimliği ile öne çıkan Yozgat, siyasi partilerden çok milletin kalesi olarak dikkat çekiyor. Seçim dönemlerinde verdiği kararlarla belirleyici olma rolünü üstlenen Yozgat, dönemsel olarak bir çok siyasi partiye verdiği oylarla iktidar olmasına katkı sağladı. ANAP ve MHP’nin kalesi olarak bir dönem nitelendirilen Yozgat, 2002 yılından sonra AK Parti’nin kalesi olarak lanse edilmeye başlandı. 
2002 öncesinde de ANAP ve MHP’ye ciddi oranda oy katkısı veren Yozgat, millet olma şuuruyla, AK Parti’nin 3 dönem iktidar kalmasında etkin oldu. 
31 MART’TA DA DEĞİŞMEYECEK 
Yozgat, ‘millet’ olma şuuruyla 31 Mart sabahı sandık başına giderek kararını net bir şekilde ortaya koyacak. Millete karşı duranlara sessiz kalan ancak sandıkta gerekli cevabı veren Yozgat, 31 Mart’ta benzer bir durumu yansıtacak. Yerel seçim süreci içerisinde renk vermeyen ama ‘millet’ gerçeğini de bir kenara bırakmayan Yozgat, Türkiye genelinde çıkacak sonucun belirleyici olacak
                        ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi