Daha sonra yüzlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla mehter takımı eşliğinde Cumhuriyet Meydanında buluştu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü  yürüyüşüne, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Ak Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan, Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Millet Vekili İbrahim Ethem Sedef, Yozgat Ak Parti İl Başkanı Yusuf Başer,   Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Ahmet Karadağ,  Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Recep Sevgili, İl Jandarma Komutanı Halil Başer,  Yozgat İl Emniyet Müdürü Kenan Şaban Süzgün, daire müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.


Cumhuriyet Meydanında  konuşma yapan Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse “ 15 Temmuz hain darbe girişiminin yedinci yıldönümünde hemşerilerimizle yan yana, omuz omuza meydanlarda buluştuk.
Devletimiz, milletimiz geçmişte bir çok darbe gördü,  ilk defa halkına karşı kurşun sıkan,  halkına karşı bomba yağdıran, devletin, milletin vergisiyle alınmış olan helikopterden, uçaklardan, tanklardan darbe  girişimi gördük.
Allaha hamdolsun ki,  milletimizin feraseti, aklı, birliği, beraberliği o gün galip geldi. 253 vatan evladımız, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere sivil halkımızdan, askerimizden, polisimizden şehit verdik. Yozgat’ta da 13 vatan evladımızı Ankara ve İstanbul’da şehit verdik.  Yozgatlı olmaktan gurur duyduk. Anadolu’nun ortasında milliyetçi,  vatansever dinine, bayrağına inancına sadık bir coğrafyada Yozgat’ta Bozok yaylasında doğmaktan büyük onurluyuz.  Bu millete, bu devlete hain darbe girişimi yaşatmasın” dedi


Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Millet Vekili İbrahim Ethem Sedef “ Büyük Türk milletinin  değerli temsilcisi olan Bozok yaylasının yiğit evlatları her biriniz cumhuriyet meydanına hoş geldiniz.
Bu gün 7 yıl aradan sonra yine bir 15 Temmuz gecesi, sizlerle birlikte bu meydandayız. 7 yıl öncede  siz yiğit Yozgatlılar  bu meydanda adeta  ülkeye, cepheye koşar gibi  bu meydanı doldurdunuz,  ve o gün ülkemiz üzerinde  hain plan kuranlara karşı Yozgat’tan en büyük cevabı siz değerli Yozgatlı hemşerilerim verdi. 
Siz değerli hemşerilerimle her zaman olduğu gibi,  15 temmuz 2016’da da gurur duyduk, bu günde gurur duyduk.
Yozgatlı olmaktan gurur duyuyoruz,  tüm Türkiye olarak, bütün siyasi partisiyle,  bütün türk milleti el ele verdi, devletiyle, milletiyle ülkemiz üzerinde hain planlar yapmaya çalışanlara en güzel cevabı verdik.
Türk milleti 15 Temmuzda o hainlere öyle bir cevap verdi ki,  o bir dolarlık hainlere türk milleti ne olduğunu göstererek, vatanına,  milletine sahip çıktı.
15 Temmuz alçak fetö darbe ve işgal teşebbüsü esnasında vatanını ve milletini kahramanca savunan aziz şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet gazilerimize sağlıklı, uzun ve hayırlı bir ömür diliyorum.” İfadelerine yer verdi.


 Ak Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan “  Bundan 7 yıl önce 15 Temmuzda hain terör örgütü Fetö’nün bu milletin bekasına göz koyduğu günden 7 yıl ötedeyiz.
Hain saldırının başladığı andan itibaren Yozgat olarak, Yozgatlılar olarak sokakları, caddeleri, meydanları bir an olsun gece gündüz demeden boş bırakmadık.
Bu millet demokrasiyi 15 Temmuz'da bütün dünyaya göstermiştir. 15 Temmuz gecesi milli iradeyi hiçe sayanlar bir tek şeyi hesaba katmadı;  Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!
Milletimiz 15 Temmuz’da yüreğindeki imandan aldığı güçle akşam güneş batarken başlayan darbe girişimini, sabah güneşin doğuşuyla birlikte akamete uğratarak işte böyle bir destan yazmıştır. 
Biz yine aynı ruh ve azimle, bir ve beraberce ülkemizi istikbale taşımaya, Türkiye Yüzyılı hedeflerine yürümeye devam edeceğiz. Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; gazilerimize afiyet dolu bir hayat diliyorum. “ ifade etti.


Yozgat Valisi Ziya Polat “  O hain gecenin, Fetullahçı terör örgütünün, hain terör örgütünün özellikle belirtmek lazım, isimlerini özellikle söylemek lazım, unutmamamız lazım, unutturmayacağız da.
 Bu millete, yarınlarına birilerine uşaklık ettirip devleti, milleti teslim alacak,  unuttukları şey bu aziz millet ruhu kalbi devlet millet sevgisiyle atan bu milleti unuttular.
Ama şunu gördü ki bu millet zor zamanda da, en zor zamana da da devletine laf geldiğinde, ezanına, bayrağına dokunduklarında  dimdik ayakta olduğunu tekrar gösterdi.
Yozgatlı 7 yıl önce 15 Temmuz gecesi olduğu gibi bugün de hemşerilerimiz meydanları doldurdu.
15 Temmuz milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Bu mücadelenin ve zaferin sahibi sizler gibi vatanına sahip çıkanlardır.
Ben bu vesileyle Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; gazilerimize sağlıklı, uzun ve hayırlı bir ömür diliyorum” şeklinde konuştu.

                          SALİH AKGÜL 

Editör: Hakimiyet Gazetesi