Yozgat’ta yerel seçim öncesi anket çalışması başlatıldı. Merkez ve ilçelerde gerçekleştirilen anket çalışması ile siyasi partiler, milletvekilleri ve yerel yönetimler halka soruluyor. Yerel seçimler yaklaşırken araştırma şirketleri şehirlerin nabzını tutmaya başladı. Başkent merkezli şirket anket çalışmasıyla halkın nabzını tutuyor.  Telefonla gerçekleştirilen ankette mevcut yerel yönetim, siyasi parti ve milletvekilleri ile ilgili değerlendirmeler alınırken,  olası bir seçimde kime oy verileceği sorusuyla mevcut siyasi yapının son durumu ortaya çıkarılıyor.
MESAİ YOĞUN
Yozgat’ta Mayıs seçimlerinin sıcaklığı geçmeden siyaset, yerel seçimlere odaklandı. İktidar ve muhalefet partililerinin yaz boyunca sürecek yoğun programları var. Kongreler ve yerel seçim hazırlıklarının yanı sıra siyaset kulislerinin deki hareketlilik dikkat çekiyor.
Yapılacak yerel seçimler öncesinde siyasi partiler belediye başkanlığı için adaylarını belirlemek için çalışmalarına başladı. İller de anket ve rapor hazırlamaya başlayan siyasi partiler, bir yandan kazanma potansiyeli olan adayları belirmeye çalışırken, bir yanda da parti için de komisyonlar kurulmaya başlandı. 
STRATEJİ TAMAM 
Bu kapsamda AK Parti Genel Merkezi Seçim İşleri Başkanlığı da seçim stratejisini belirmeye başladı. Yapılan çalışmalar da 81 il için ayrı ayrı hazırlanacak yeni proje ve hizmetler anlatılacak, her il için ayrı bir marka oluşturulacak. AK Parti, Mart 2024’te yapılacak  yerel seçimler için hazırlıklarını sürdürürken, yürütülecek kampanyanın da ana hatları belli olmaya başladı. 
ADAY PROFİLİ 
AK Parti’nin, yerel seçimler için oluşturulan Seçim Stratejisi Komisyonu toplantıları her hafta yapılmaya başladı. Bu toplantılarda bugüne kadar, belediye başkan adaylarının profilinin nasıl olması gerektiği, adaylar belirlenirken hangi kriterlerin dikkate alınacağı gibi başlıklar üzerinde duruldu. AK Parti strateji toplantılarında kampanyaya yönelik de değerlendirmeler de yapılıyor.
ANKETLER SÜRÜYOR
Ak Parti'de aday tespitinde en önemli kuralın yine anket çalışmaları olacak.
 Belediye başkanlarına yönelik olarak her ay yapılan anketlerin, yıl sonuna kadar daha da artacağı ve başkanların halk nezdindeki karnelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasında en önemli veri olarak duracak.  Merkez ve ilçe belediye başkanların beğeni durumları adaylık sürecinde belirleyici etken olacak. Ak Parti, yerel seçimler için bu kez temayül yoklamasını ise düşünmüyor. Anketler dışında kanaat önderleri ve STK görüşleri de başkanların karnesinde ki değer veriler olacak.            HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi